murr

Český sledovací systém na letišti v maďarsku

Pardubický výrobce radarů ERA koncem uplynulého roku podepsal kontrakt na rozšíření a modernizaci systému pro sledování pohybu vozidel a letadel na ploše mezinárodního letiště Franze Liszta v Budapešti.

 
Největší maďarské letiště pojmenované podle slavného maďarského hudebního skladatele Franze Liszta (též známé jako Ferihegy) využívá již 15 let systém dodaný českou firmou ERA. Na budapešťském letišti byl instalován v roce 2006 a výrazně modernizován v rámci projektu zavedení řízení letového provozu na dálku z tzv. virtuální věže v roce 2014. Kromě sítě multilateračních stanic využívá letiště v Budapešti také 129 vysílačů SQUID, které sledují pohyb servisních vozidel.

ERA nyní poskytne HungaroControlu v rámci hardwarové modernizace a prodlužování životního cyklu přehledových systémů svůj moderní systém NEO, který nahradí starší verzi multilateračního sledovacího systému MSS, a přibydou i nové pozemní stanice, jejichž celkový počet v perimetru letiště se tak zvýší na 30. Rozšíření vylepší pokrytí klíčových míst, která jsou pod neustálou kontrolou dispečerů, a tím zlepší bezpečnost pohybu strojů na letišti.

NEO je multisenzorový přehledový systém pro řízení letového provozu kombinující technologie multilaterace a ADS-B. Spolehlivě poskytuje přesná data o poloze a typu letadel a vozidel v reálném čase, a to na základě jejich vybavení odpovídači vysílajícími v dohodnutém módu. Zvýšená flexibilita a spolehlivost je systému vlastní díky originální české technologii pasivní radiolokace a unikátnímu designu.Podobné systémy fungují na celosvětově významných letištích v Pekingu, Šanghaji, Jižní Koreji, Saudské Arábii a dalších místech, celkově v 67 zemích, kam ERA svou technologii a zařízení exportuje.
 
Publikováno: 17. 1. 2022 | Počet přečtení: 787