asseco Aimtec murr

Vznikla nová asociace pro výzkum v IT

Pod záštitou skupiny několika známých českých společností vznikla Asociace pro aplikovaný výzkum v IT (AAVIT). Chce mj. podporovat tvorbu a udržení pracovních míst v IT sektoru nebo digitalizaci státní správy.

 

Cílem asociace je být odborným garantem v oblasti problematiky podpory aplikovaného výzkumu v IT či legislativních změn státní podpory výzkumu a vývoje. Kolektivně chce hájit a podporovat veškeré zájmy osob v oblasti aplikovaného výzkumu v IT a podporovat aktivity při digitalizaci státní správy, tvorbě a udržení pracovních míst v oblasti IT či tvorbě HDP v oblasti aplikovaného výzkumu.

„Zakládající členové asociace plánují podpořit skrze řadu aktivit všechny fyzické i právnické osoby, které si neví rady při stavbě koncepce vlastního aplikovaného výzkumu v oboru IT, který má setrvale rostoucí podíl na českém HDP. Asociace se bude profilovat jak odborným poradenstvím, tak vlastní iniciativou,“ říká Oliver Dlouhý, prezident AAVIT, který je i zakladatelem společnosti Kiwi.com, jež patří mezi zakládající členy asociace.Členské firmy působí v řadě oblastí informačních technologií od digitalizace až po výrobu specializovaných průmyslových strojů vybavených nástroji pro softwarovou automatizaci. Jsou mezi nimi i společnosti jako eMan či Fermat – tedy nejen čistě IT firmy, ale i výrobci CNC strojů. Zájem nových členů asociace tak není omezen „pouze“ aplikovaným výzkumem v oboru IT, ale i v dalších oborech. Členové asociace jsou zároveň významnými zaměstnavateli a exportéry produktů i služeb.

Aplikovaný výzkum v IT bude AAVIT podporovat několika způsoby. Nedostatek vzdělávacích zdrojů v tomto odvětví, jako jsou např. specializované kurzy, podpoří vlastní publikační, informační i poradenskou činností. Chce tak pomoci svým členům i při jednání s orgány státní správy, které mají v kompetenci podporu financování aplikovaného výzkumu.

„Založením AAVIT chceme zlepšit informovanost a plynulost procesů v oblasti aplikovaného výzkumu v IT sektoru. Odborná veřejnost nemá dostatek informací o angažmá veřejné správy při podpoře jejich výzkumných a vývojových aktivit,“ uvedl Oliver Dlouhý.

 
Publikováno: 12. 5. 2021 | Počet přečtení: 453