hnv murr

Drony z ČVUT jdou do finále v Abu Dhabi

Tým výzkumné Skupiny multirobotických systémů z elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze pod vedením Dr. Martina Sasky odlétá dne 26. února na finálové přípravy prestižní robotické soutěže Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge (MBZIRC). Ta proběhne ve dnech 16. a 17. března v Abu Dhabi.

 
Výzkumný tým dokázal využít sponzorského příspěvku ve výši 200 000 dolarů a v konkurenci předních světových universit se probojovat do finále soutěže, kde je aktuálně jedním z nejlépe hodnocených týmů. V proslulém areálu formule F1 Yas Marina se utká o finanční odměnu za vítězství v celkové výši 26 milionů korun. Soupeřit budou proti družstvům světoznámých univerzit, jako jsou Carnegie Mellon, ETH Zürich, Georgia Institute of Technology nebo University of Tokyo.

Utkání proběhne ve dvou hlavních disciplínách zaměřených na využití skupin inteligentních bezpilotních helikoptér - dronů. V první úloze bude mít helikoptéra za cíl plně autonomně přistát na rychle jedoucím autě. Ve druhém úkole bude roj helikoptér zcela samostatně vyhledávat pohybující se předměty v prostředí a spolupracovat na jejich sběru pomocí automatického magnetického lapače. Tyto robotické scénáře jsou motivovány úlohou autonomního doručování a sběru zásilek z internetových obchodů a humanitární a medicínské pomoci v obtížně dostupných oblastech.

Dr. Martin Saska k finálovým přípravám před odletem na soutěž uvádí: „V současné době probíhají poslední testy systému vyvinutého v České republice před odletem do pouštní základny nedaleko Abu Dhabi, kde chceme systém podrobit dvoutýdenním zkouškám v podnebí Arabských emirátů.“ A dodává: „Bude pro nás velice zajímavé testovat drony v jiných klimatických a světelných podmínkách.“

Podrobnosti o účasti týmu ČVUT na soutěži MBZIRC lze nalézt na: http://mrs.felk.cvut.cz/projects/mbzirc

Kompletní harmonogram soutěže: www.mbzirc.com/announce-dates-and-venue

Reportáže z příprav i soutěže bude možné sledovat od 13. března na facebookovém profilu fakulty https://www.facebook.com/CVUTFEL/
 
Publikováno: 22. 2. 2017 | Počet přečtení: 1376