asseco Aimtec murr

5G sítí v Česku přibývá

Rychlý internet přes síť 5G je nyní k dispozici zhruba na 30 % území ČR a operátoři mají ambici dosáhnout plného pokrytí do roku 2025.

 
Mobilní sítě 5G poskytují přenosovou rychlost až 1 Gb/s s minimální latencí a především pro aplikace průmyslové digitalizace a automatizace je důležitá i kapacita 5G sítí umožňující připojení až 1 mil. zařízení na ploše 1 km2. Jejich využití bylo i tématem říjnové konference Asociace pro aplikovaný výzkum v IT (AAVIT).
Vládní 5G strategie, schválená v lednu 2020, kromě akčního plánu definuje vlastnosti 5G sítí i jejich uplatnění, které vidí zejména v zavedení v průmyslu a automatizované přepravě, ať už osobní, nebo komerční, a zefektivnění železniční přepravy. V oblasti průmyslu 5G sítě dovolí komunikaci mezi přístroji v reálném čase, a to díky rychlé odezvě v rozmezí 1-5 ms, využití internetu věcí, umělé inteligence nebo virtuální reality. Firmy však na 5G sítě nemusí čekat až do roku 2025. Operátoři nabízí už dnes dvě různá řešení. Prvním z nich je tzv. kampusová síť s vlastním pokrytím, využitelná zejména pro výrobní podniky, a druhé je pro firmy pracující mimo uzavřený prostor, kde operátor může pomocí tzv. network slicingu vyhradit část veřejné sítě pro jejich potřeby.

Foto: Codoid
 
Publikováno: 15. 12. 2021 | Počet zobrazení: 708 článek mě zaujal 148
Zaujal Vás tento článek?
Ano