Rosler MURR2 Schunk

Chytré zámky na kolo i lyže

Český technologický startup Pealock vyvinul unikátní elektronický zámek na sportovní vybavení. Ten díky pohybovému senzoru dokáže majitele upozornit na krádež či manipulaci s jeho vybavením, nejen alarmem, ale také notifikací na mobilní telefon.

 
Na podporu expanze do zahraničí úspěšné technologie, která v roce 2020 obdržela mezinárodní ocenění RedDot Award za nejlepší design, nyní získává 11 milionů korun. Investují do něj tuzemský venture kapitálový fond Nation 1 a výrobce 3D tiskáren Prusa Research.

„Před čtyřmi lety jsem byl s přáteli lyžovat v Rakousku. Odložili jsme si lyže do stojanu a šli na oběd, když jsme se ale vrátili, byly lyže za desítky tisíc pryč,“ popisuje prvotní impuls ke vzniku Pealocku jeho zakladatel Marek Vala. Každý rok přitom takto jen v Rakousku zmizí lyže přibližně za 400 milionů korun. Přišel proto s nápadem vytvořit elektronický zámek, který by nejen odolal pokusu o odstranění, ale navíc o něm majitele informoval i ve chvíli, kdy zrovna není u svého vybavení.Od chvíle, kdy je chytrý zámek Pealock uzamčen na vybavení, chrání jej hned několika způsoby. Obsahuje pohybové čidlo, které dokáže reagovat na pokus odnést zařízení z místa, kde byl zámek aktivován. V takovém případě začne zámek vydávat zvuk a majitele současně upozorní na mobilní telefon. „Spuštění alarmu má samozřejmě určitou prodlevu, kterou si uživatel může nastavit v aplikaci. Lze tak zabránit spuštění alarmu třeba tehdy, kdy vám jen někdo posune lyže. Pealock totiž nezamyká vybavení, jako jsou lyže, ‚napevno‘, slouží jako takový obojek,“ vysvětluje CEO startupu. Alarm se spustí i ve chvíli, kdy by došlo k poškození samotného zámku či pásku z vysoce odolného termoplastického elastomeru s ocelovými lanky a vodičem vedoucím k elektronice.

Chytrý zámek Pealock si mezi zákazníky získal rychle oblibu, první série předobjednávek zveřejněná vloni na podzim se vyprodala během několika měsíců. Druhá várka, která má plánované doručení v dubnu, je již také téměř vyprodaná. Její úspěch potvrzuje i investice 11 milionů korun od českého venture kapitálového fondu Nation 1 coby investičního partnera, společně s tuzemským výrobcem 3D tiskáren Prusa Research, který tak bude Pealocku technologickým partnerem.

Zámek je multifunkční, lze jej použít na nejrůznější vybavení – mezi nejčastější uživatele patří lyžaři a cyklisté, hodí se ale také např. na ochranu koloběžek či kočárků. Jeho další výhodou jsou kompaktní rozměry, váží pouze 140 g a lze jej jednoduše dát do kapsy bundy či cyklodresu. Na jedno nabití zámek vydrží přibližně 40 hodin, lze jej mít také připojený do sítě, například ve sklepech, kde je potřeba delší výdrž. Zámek je propojen s mobilním telefonem skrze bluetooth, pro delší vzdálenosti pak přepne na GSM režim a uživateli zavolá.V průběhu roku v aplikaci Pealock také přibude možnost pojištění zamčeného vybavení, které celý proces zabezpečení posune ještě dál. „V současné době jednáme s několika pojišťovnami o tom, jak celý proces nastavit. Plánujeme uživatelům poskytnout možnost pojistit zamčené vybavení jednoduše v naší aplikaci na pár kliknutí, ideálně i jen po dobu uzamčení – tedy klidně na pár minut,“ uzavírá budoucí plány Marek Vala. Unikátní bezpečnostní vychytávka, která je dostupná v černém, růžovém a zeleném provedení, vyhrála v roce 2020 českou startupovou soutěž pod záštitou Komerční banky. Zároveň získala prestižní ocenění RedDot Award 2020, kterou mnozí označují jako „Oscar“ za design.
 
Publikováno: 12. 4. 2021 | Počet přečtení: 158