Rosler MURR2 Schunk

Koráby s kilometry kabelů a energořetězů

Současné oceány křižují stovky výletních lodí, tzv. plovoucích měst. Lze na nich totiž najít vše od bazénů, heren přes divadla, restaurace nebo sportoviště. Aby to vše fungovalo, je potřeba přenášet energie z místa na místo a pohybovat mnoha věcmi, jako jsou opony nebo výtahy. To zajišťují flexibilní kabely a energetický řetězy.

 
Flexibilní kabely a energetické řetězy do zaoceánských lodí dodává také litoměřická firma Hennlich. „Například v loňském roce jsme dodávali flexibilní kabely a energetické řetězy pro dvě zaoceánské lodě Costa Firenze a AIDA Cosma. Jen flexibilní kabely dosáhly na jedné z lodí 50 kilometrů, energetické řetězy pak tři kilometry délky,“ popisuje Jindřich Kollár, produktový manažer pro flexibilní kabely a energetické řetězy igus ve firmě Hennlich.

Z Litoměřic dodané flexibilní kabely a energetické řetězy slouží na lodích především pro divadelní techniku. Využívají se pro opony, ale i pro úpravy částí pódií. „Na divadelní techniku se využívají především energetické řetězy určené pro vysoké zatížení, tady řada E4.1. Mají při dlouhých délkách vysokou pevnost a zároveň se vyznačují vysokou samonosnou délkou. Navíc díky speciálním brzdám jsou velmi tiché, což je pro divadelní techniku také důležité,“ podotkl Jindřich Kollár.

Litoměřická firma Hennlich výhradně zastupuje v Česku německého lídra v oblasti flexibilních kabelů, energetických řetězů a kluzných pouzder, společnost igus. Firma z Kolína nad Rýnem se zabývá vývojem produktů zaměřených na využití chytrých plastů. Ve zkušebně velké téměř 3000 metrů čtverečních zaznamenává chování těchto plastů v jednotlivých aplikacích.Jednou z lodí, kde společnost Hennlich připravovala projekt s energetickými řetězy igus, byla loď AIDA Costa pro 6600 pasažérů.
 
Publikováno: 8. 4. 2021 | Počet přečtení: 231