Rosler MURR2 Schunk

Recyklace plastových karet

Sodexo Benefity se jako první společnost v ČR se rozhodla šetrně recyklovat své benefitní karty. Držitelé stravenkových a volnočasových karet s propadlou platností je mohou do konce dubna vrátit, a podpořit tak životní prostředí. Firma navíc za každou vybranou kartu věnuje 10 Kč na výsadbu stromů po celém Česku.

 

 

„Na konci března vyprší platnost několika desítkám tisíc našich benefitních karet. Je to poměrně hodně plastu, který končí nejčastěji ve směsném odpadu nebo v lepším případě ve žlutých kontejnerech. Řekli jsme si, že s tím musíme něco udělat. Držitelům našich karet proto nabízíme, ať nám kartu vrátí a my ji necháme ekologicky recyklovat,“ říká Tereza Knířová, mluvčí společnosti Sodexo.

Do projektu se mohou zapojit zaměstnanci i firmy. Jednotlivci tím, že kartu donesou nebo pošlou do Zákaznického centra Sodexo v Praze nebo Brně. Firmy tak, že sesbírají karty od zaměstnanců a hromadně je doručí v jednom balíku – čím více jich pošlou současně, tím je to ekologičtější. U největších klientů umístí Sodexo speciální sběrné boxy, kam mohou zaměstnanci karty vhodit. A co se s vybranými kartami stane?

„Všechny karty budou směřovat do naší jednotky ERVOeco. Jde o světově unikátní technologii na bezemisní zpracování odpadu. Ta plastové karty rozloží na původní látky, z nichž byly vyrobeny. Z těchto látek následně vzniknou nové výrobky např. nové platební karty, plyšové hračky nebo kostky lega. To je základní princip udržitelné cirkulární ekonomiky, jejímž cílem je mimo jiné vyřešení největšího problému lidstva – hromadění odpadků,“ říká Miroslav Šilhan, ředitel společnosti Logeco, která jednotku ERVOeco provozuje a vyrábí.

Ekologickou recyklací karet iniciativa největšího poskytovatele firemních benefitů ale nekončí. Za každou vrácenou kartu věnuje společnost Sodexo 10 Kč nadaci Sázíme budoucnost, která zajišťuje výsadbu stromů po celé České republice. „Peníze vybrané díky sběru a recyklaci karet Sodexo poslouží na financování grantů na výsadbu stromů a následnou péči o ně. Návrat zeleně je velmi důležitý, protože podporuje stabilitu ekosystémů a zadržování vody v krajině, poskytuje útočiště a je zdrojem potravy pro řadu živočichů,“ říká Anna Poledňáková, PR manažerka iniciativy Sázíme budoucnost.

 
Publikováno: 18. 3. 2021 | Počet přečtení: 227