Rosler MURR2 Schunk

Škoda vybuduje obří solární elektrárnu

Společnost Škoda Auto, která nedávno ve svém mateřském závodě uvedla do provozu novou Centrální pilotní halu, připravuje další modernizační prvek: výstavbu největší střešní fotovoltaické elektrárny v Česku.

 
Od 20. ledna slouží automobilce pro přípravu nových předsériových vozů nová Centrální pilotní hala (detailněji se s projektem můžete seznámit zde v informaci z 15. ledna), která splňuje nejvyšší požadavky z hlediska energetické účinnosti. Vnější stěny byly důkladně tepelně odizolovány a automobilka využívá k osvětlení celé budovy LED technologii, přičemž instalovat zde lze v budoucnu rovněž fotovoltaické moduly. A těch bude v provozech Škody Auto požehnaně – od druhé poloviny tohoto desetiletí má totiž energie na výrobu vozů a komponentů ve výrobních závodech automobilky pocházet kompletně z obnovitelných zdrojů.Část ekologicky vyrobené elektřiny ve škodovce pochází ze sluneční energie již nyní – na konci roku 2019 automobilka uvedla do provozu solární systém o celkové ploše přes 2200 m2 se jmenovitým špičkovým výkonem 441 kW instalovaný na střechách Servisní centrum v Kosmonosech a solární přístřešek pro auta může generovat více než 450 MWh udržitelné energie ročně a pokrývá aktuálně CO2 neutrální energií téměř 25 % elektřiny potřebné v tamním servisním a školicím středisku společnosti. Energie je ukládána v bateriích a lze ji kdykoli znovu získat.

Nová fotovoltaická elektrárna, která vznikne na střechách Škoda Parts Centra a logistických budov poblíž hlavního závodu automobilky v Mladé Boleslavi, však solární výrobnu v Kosmonosech svými parametry několikanásobně překoná a aspiruje tak na největší zařízení svého druhu v ČR. Celkem bude instalováno téměř 6000 solárních modulů, jejichž jmenovitý výkon má činit 2300 kW a umožnit výrobu více než 2200 MWh ročně. Využívat se budou moduly nejnovější generace, které disponují více než dvojnásobnou kapacitou oproti běžným solárním modulům. Za instalaci i provoz zařízení bude zodpovídat společnost ČEZ ESCO, za koordinaci projektu ŠKO-ENERGO. Zahájení realizace solární elektrárny je naplánováno na léto letošního roku, na podzim by měla být připojena k přenosové soustavě.

 
Publikováno: 16. 2. 2021 | Počet přečtení: 247