Rosler MURR2 Schunk

Největší větrná elektrárna v Rusku

Kočubejevská větrná elektrárna začala v lednu 2021 dodávat elektřinu na ruskou energetickou burzu. Elektrárna je druhým projektem společnosti NovaWind (divize Rosatomu) a také největší větrnou elektrárnou v Rusku.

 

Elektrárna leží v Stavropolském kraji na jihu Ruska a tvoří ji 84 větrných turbín o celkovém výkonu 210 MW. Rosatom elektrárnu začal spouštět v prosinci 2020. Míra lokalizace součástí větrných turbín dosahuje 65 %.

Generální ředitel společnosti NovaWind Alexandr Korčagin uvádí: „Díky úspěšným zkušenostem s výstavbou a provozem větrných elektráren, zavedení sériové výroby komponent a systémů pro větrné turbíny a efektivnímu dodavatelskému řetězci, který zahrnuje i podniky Rosatomu, se nám daří realizovat naše projekty ve větrné energetice systémově a Kočubejevskou elektrárnu jsme postavili za dva roky. Stavropolský kraj je naším klíčovým regionem.“

Rosatom v současnosti realizuje program stavby větrných elektráren v dalších třech lokalitách ve Stavropolském kraji a Rostovské oblasti. Do konce roku 2024 uvede do provozu větrné turbíny o celkovém výkonu zhruba 1,2 GW.

 
Publikováno: 19. 1. 2021 | Počet přečtení: 343