Rosler MURR2 Schunk

Zelenější přístup k vývoji pneumatik

Společnost Bridgestone se kromě utváření trvale udržitelné budoucnosti mobility prostřednictvím svých produktů zaměřuje ve stejné míře také na investování do zelenějších metod ve vývoji pneumatik.

 

Vytvářením virtuálních modelů pneumatik reprezentuje Bridgestone budoucnost vývoje pneumatik. Tato technologie jí umožňuje vytvořit digitální dvojče pneumatiky již ve fázi jejího vývoje. Tím se snižuje počet potřebných fyzických prototypů pneumatik – a v důsledku toho i spotřeba surovin. Kromě toho se zkracuje doba vývoje produktu až o 50 %. Díky nepřetržitému vylepšování a rozšířenému využívání této technologie v roce 2020 musela společnost Bridgestone EMIA vyrobit ve fázi vývoje pneumatik pro originální výbavu oproti roku 2019 o 20 % méně experimentálních prototypů. Využitím technologie vytváření virtuálních modelů pneumatik a rozsáhlejším testováním ve zkušebnách firma snížila mezi roky 2019 a 2020 počet ujetých kilometrů ve svém vozovém parku při vývoji pneumatik pro originální výbavu o 25 %.

Trvale udržitelné inovace divize originální výbavy Bridgestone EMIA

Bridgestone jako vysoce ceněný a důvěryhodný partner předních světových výrobců automobilů pokračuje v posledních letech v nepřetržitém rozšiřování aktivit své divize originální výbavy, a to na základě svých silných stránek v oblastech inovací a odborných znalostí.

Firma se vždy snaží posouvat stávající hranice dál. V roce 2020 dodala 13 výrobcům automobilů značek, jako např. Mercedes-Benz, BMW nebo Audi, více než 80 nových variant pneumatik jako originální výbavu pro více než 30 různých modelů vozidel.

V roce 2020 se zaměřila na utváření trvale udržitelné budoucnosti mobility. Bridgestone proto loni zavedla do svých produktů řadu průkopnických, trvale udržitelných inovací. Mezi ně patří mj. patentovaná technologie pro vytváření virtuálních modelů pneumatik, která snižuje počty potřebných fyzických prototypů pneumatik i celkovou spotřebu surovin v průběhu testování. V roce 2020 byla poprvé do silničního provozu uvedena revoluční lehká technologie ENLITEN na kolech elektromobilu Volkswagen ID.3, a přibližně 30 % nových zakázek v oblasti originální výbavy bylo v loňském roce určeno výhradně pro elektromobily.

Rozvíjející se trh

Přední světoví výrobci automobilů si vybírají společnost Bridgestone pro její prémiové, individuálně zkonstruované pneumatiky, které umožňují díky specifickému vývoji maximální využití výkonového potenciálu příslušných vozidel. Společnost Bridgestone EMIA proto zůstala volbou číslo jedna pro značky BMW, Audi, SEAT a Toyota, a je i nadále hlavním dodavatelem pro výrobce, jakými jsou Volkswagen, Škoda nebo Mercedes-Benz.

Více než 60 % nových projektů originální výbavy divize, uvedených na trh v roce 2020, bylo v segmentu HRD+ (pneumatiky pro velká kola s průměrem ráfku 18 palců nebo větším). Tento trend odráží rostoucí poptávku spotřebitelů po pneumatikách velkých rozměrů.

Přibližně 30 % všech nových pneumatik, vyvinutých Bridgestone EMIA v roce 2020 pro originální výbavu, bylo vytvořeno specificky pro elektromobily. Jedná se o důsledek rychlého zlepšování provozních vlastností elektromobilů a růstu jejich prodeje, k němuž v poslední době dochází, a to v kombinaci se zaměřením společnosti Bridgestone na poskytování trvale udržitelné mobility a vyspělých řešení. Bridgestone vždy podporoval vývoj elektromobilů využíváním revolučních technologií pneumatik, od technologie ologic – vytvořené specificky pro elektromobil BMW i3 – až po průkopnickou technologii ENLITEN.Dlouhodobí partneři a nové kooperace

Bridgestone poprvé navázal spolupráci se značkou Lamborghini v loňském roce, a to jako exkluzivní dodavatel pneumatik pro supersportovní model Huracán STO. Navzdory pandemii dodal na zakázku vyvinuté pneumatiky Potenza Sport, které poskytují řidičům na silnicích neuvěřitelné sportovní výkony nejvyšší úrovně, srovnatelné s jízdou na závodních okruzích.

Také vyvinul specifické pneumatiky Potenza Sport pro supersportovní vůz MC20 svého dlouhodobého partnera, značky Maserati. Exkluzivně dodávané a na míru zkonstruované pneumatiky vylepšují ovladatelnost, jízdní vlastnosti a jízdní dynamiku modelu MC20 a maximalizují jeho celkové výkony.

Spolupracoval v roce 2020 nejen s renomovanými značkami, ale také se společností INEOS Automotive, která je nováčkem na automobilovém trhu. Grenadier, inovativní model s trvalým pohonem všech kol, bude uveden na trh na začátku roku 2022 s pneumatikami Bridgestone Dueler A/T 001 ve standardní výbavě.

Do silničního provozu byla také uvedena inovativní, lehká technologie Bridgestone ENLITEN. Pneumatiky s touto technologií mají až o 30 % nižší valivý odpor než prémiové letní pneumatiky Bridgestone – tím se snižuje spotřeba paliva, resp. elektrické energie, a prodlužuje dojezd. Kromě toho je hmotnost této pneumatiky až o 20 % nižší. Při výrobě této pneumatiky se tak spotřebuje až o 2 kg méně surovin. To je další významný přínos pro ochranu životního prostředí, a to z hlediska jak výroby, tak i ekologické likvidace na konci životnosti. Technologie debutovala v silničním provozu na kolech elektromobilu ID.3, který vyrábí značka Volkswagen. Technologie ENLITEN se od té doby používá u pneumatik pro 10 modelů různých výrobců, včetně elektricky poháněného SUV Volkswagen ID.4 a nového modelu Volkswagen Golf 8.

Steven De Bock, viceprezident společnosti Bridgestone EMIA, odpovědný za divize pneumatik pro náhradní spotřebu a originální výbavu, k úspěchům divize originální výbavy v roce 2020 uvedl: „V roce 2020 jsme na všechny naše projekty – od začátku až do konce – pohlíželi především optikou trvalé udržitelnosti. Vědomým úsilím o snižování spotřeby surovin, využíváním naší technologie virtuálního modelu pneumatik při vývoji, kdykoli je to jen možné, a zaváděním trvale udržitelných technologií, jako je technologie ENLITEN, u stále většího počtu pneumatik, na nichž pracujeme, jsme v uplynulých 12 měsících dosáhli na této cestě skvělého pokroku.“

Odkaz na video ZDE

 

 
Publikováno: 12. 1. 2021 | Počet přečtení: 329