Rosler MURR2 Schunk

První robot v české pobočce DB Schenker

V logistickém skladu v Pardubicích zahájil DB Schenker provoz prvního autonomního mobilního robota (AMR) s označením MiR Hook 200. Robot pomáhá přepravovat zboží ze skladu do balicí části na druhém konci haly.

 

Za technologií robota stojí dánská společnost Mobile Industrial Robots (MiR) a na jejím uvedení v ČR spolupracovala s firmou DREAMland. DB Schenker už autonomní roboty využívá v různých zemích světa, ale spuštění technologie v Pardubicích je prvním využití robotů v Česku.

MiR Hook 200 je vybaven 3D kamerou a laserovým skenerem, díky kterým může automaticky vyhledávat vozíky skenováním QR kódu, nebo přejít na další úkol na základě pokynu z mobilního zařízení. Dvojitá baterie robotovi umožňuje provoz až po dobu 16 hodin. Pak je automaticky odeslán do nabíjecí stanice, kde se za tři hodiny opět nabije na plnou kapacitu.

V pardubickém terminálu robot automaticky převáží vozíky naložené KLT přepravkami se zbožím po předem stanovené trase mezi skladem a balicí stanicí, a následně prázdné vozíky vrací zpět do skladu. Vzhledem k jednoduché použitelnosti této technologie firma zvažuje zavedení AMR i na dalších logistických terminálech.

S maximální nosností až 500 kg se robot vyhýbá jak pevným, tak pohyblivým překážkám a podle toho nezávisle přizpůsobí svou trasu. Technologie nevyžadovala výrazné zásahy anebo investice do infrastruktury, a proto mohla být spuštěna prakticky okamžitě. MiR se navíc může prostřednictvím vyměnitelných modulů přizpůsobit různému využití. Programování robota probíhá přes intuitivní uživatelské rozhraní, které po rychlé instalaci může obsluhovat přímo personál firmy.

 
Publikováno: 2. 11. 2020 | Počet přečtení: 325