Rosler MURR2 Schunk

Atlas Copco, průkopník a inovátor ve vývoji kompresorů, slaví 140 let

Vývoji kompresorů a pneumatických zařízení se firma věnuje už 140 let. Byla průkopníkem pístového kompresoru a posléze i prvního šroubového kompresoru se vstřikem oleje. Ten nechal v padesátých letech minulého století patentovat profesor Alf Lysholm. Díky neustálým inovacím se tyto kompresory stávaly stále spolehlivější, energeticky šetrnější a také dostupnější. 

 

V roce 1994 nabídlo Atlas Copco trhu další významnou novinku – technologii VSD (Variable Speed Drive), tedy možnost regulace otáček. Šlo o jeden z nejdůležitějších objevů v historii technologie stlačeného vzduchu, který snížil spotřebu elektrické energie až o 35 %. V roce 2009 představili vývojáři Atlas Copco nejpokročilejší regulátor - Elektronikon, který ovládá hnací motor a reguluje tlak v systému. Výrazně se tím usnadnilo sledování činnosti celého zařízení.
Své nejnovější inovace z oblasti kompresorové techniky společnost Atlas Copco představí letos v dubnu na výstavě ComVac v rámci veletrhu v německém Hannoveru. Ve dnech 8.- 12. dubna si tak budou moci návštěvníci na vlastní oči prohlédnout inovativní produkty Atlas Copco i ukázky toho, jak by instalace mohla vypadat ve výrobním procesu.
Světová premiéra nového typu kompresoru
Hlavním lákadlem bude světová premiéra nového typu kompresoru s proměnnými otáčkami pod 30 kW, který nabídne průlomové zlepšení v oblasti energetické účinnosti a výkonnosti pro všechny zákaznické segmenty a aplikace. Koen Lauwers, místopředseda Marketingu průmyslových kompresorů, k tomu říká: „V roce 1994 byla společnost  Atlas Copco u vzniku technologie frekvenčních  měničů. Inovace, kterou letos představujeme, bude, jak doufáme, opět měřítkem v odvětví. Náš nový kompresor byl vyvinut výhradně in-house a kombinuje všechny zkušenosti a know-how v oblasti technologie kompresoru.“
Vyšší výkonnost i energetická účinnost nové řady šroubových kompresorů GA
Šroubové kompresory se vstřikem oleje v nové generace GA nabízí vyšší účinnost, delší výdrž, snadný provoz a inteligentní řízení a monitorování. Ale co je hlavní, nabízejí až o 10 % vyšší výkonnost. Zvýšení výkonu kompresoru dosáhli vývojáři Atlas Copco hlavně tím, že se zaměřili na zlepšení hlavních komponent kompresoru. Šlo například o lepší rozložení komponent ve skříni kompresoru, díky kterému se snížily teploty na výstupu. Skříň kompresoru je nyní lépe přetlakově větraná, takže nedochází k nasávání škodlivého prachu z okolního místa instalace kompresoru. To dále prodlužuje životnost elektrických součástí.
Všechny kompresory GA jsou k dispozici s integrovaným sušičem, který účinně odstraňuje vlhkost, aerosoly a částice nečistot pro ochranu investice. Kvalitní vzduch prodlužuje životnost vybavení, zvyšuje účinnost a zajišťuje kvalitu finálního výrobku. Integrovaná sušička jednotek GA navíc využívá ekologické chladicí médium R410A, které nemá negativní vliv na ozonovou vrstvu a snižuje spotřebu sušičky o 50 %.
Další novinky:
Vestavěné kontrolní systémy pro bezmazné kompresory poslední generace
Bezmazný kompresor poslední generace ZH 350 +, představený v roce 2011, byl prvním průmyslovým třístupňovým odstředivým turbokompresorem, vybaveným vysokootáčkovými motory, bez použití převodovky. Poskytuje mimořádné úspory energie v porovnání s konvenčními turbokompresory a je určený pro zákazníky, kteří chtějí investovat do nejlepších provozních vlastností kompresoru, co se týče úspor energie a spolehlivosti. Tyto kompresory lze nyní nově připojit na centrální regulátory a tím kompletně optimalizovat jejich využití.
Rozšíření řady kompresorů ZE VSD 
ZE VSD nízkotlaké kompresory nabízí variabilní průtok vzduchu s minimálními náklady na energii. Kompaktní konstrukce eliminuje nutnost doplňků a snižuje instalaci na absolutní minimum. 
Nová řada adsorpčních sušiček využívající kompresního tepla XD550-3600
U nové řady sušiček nedochází ke ztrátám stlačeného vzduchu a to díky technologii  „Zero Purge“. K dispozici jsou dvě varianty pro různé tlakové rosné body. Jedna  z nich je s garantovaným rosným bodem -40 °C, druhý přináší zápornou hodnotu rosného bodu, která je ovlivněna okolními podmínkami. Tato varianta nemá dodatečné vytápění, minimalizuje ale spotřebu elektrické energie na několik wattů.
Premiéra rotační bubnové sušičky využívající kompresního tepla
Hlavní charakteristikou nové  ND sušičky 1000 je spolehlivá technologie a osvědčená konstrukce. Co víc, sušička nabízí vynikající energetickou účinnost díky 100 % průtočné kapacitě na výstupu, což vede k vyšším úsporám energie. Tato technologie má nulovou spotřebu stlačeného vzduchu a žádné ztráty stlačeného vzduchu pro regeneraci, což představuje unikátní řešení na trhu.
Zařazení technologie bezmazných odstředivých dmychadel ZM
Novinkou v portfoliu společnosti Atlas Copco jsou také bezmazná odstředivá dmychadla ZM (tlaková a vakuová). Ta nabízejí zvýšenou spolehlivost a účinnost a mohou být použita v mnoha aplikacích, mimo jiných například pro čištění odpadních vod nebo v chemickém průmyslu.
Posouvání služeb  na vyšší úroveň
Nový, uživatelsky jednoduchý monitorovací program Atlas Copco SmartLink je možné snadno nainstalovat do každého kompresoru. Nabízí zákazníkům kompletní přehled výroby stlačeného vzduchu. Ukazuje, jak a kde může být optimalizována a ušetřená energie a v neposlední řadě pomáhá předvídat potenciální problémy.
Pro více informací kontaktujte: PRinfo@cz.atlascopco.com
 

 
Publikováno: 2. 4. 2013 | Počet zobrazení: 1951 článek mě zaujal 420
Zaujal Vás tento článek?
Ano