Rosler MURR2 Schunk

HBZ Trunnion: ještě dokonalejší horizontální obrábění

V roce 2013 se firma Handtmann zaměřila na segment horizontálních obráběcích center. Na trh budou uvedeny další inovace pro vysoce výkonné obrábění. Výrobce dále rozvíjí svou řadu 5-osých horizontálních obráběcích center HBZ Trunnion, která se dočká dalšího rozšíření.

 

Výchozím bodem pro trvalý rozvoj horizontálních obráběcích koncepcí firmy Handtmann byl model HBZ AeroCell, navržený pro vysokorychlostní obrábění hliníku, který nabízí stoly o velikostí 4 x 2 m až 7 x 2 m. Jeho "menší bratr", HBZ CompactCell (viz TechMagazín 1/2013), se stoly velikosti od 2 x 1 m do 4 x 1 m, se rychle etabloval na mezinárodním trhu, a našel uplatnění zejména v obrábění konstrukčních dílů pro letecký průmysl od západního pobřeží USA po Jižní Koreu. Obě horizontální obráběcí centra dnes tvoří podstatnou část pravidelných objednávek od zákazníků v celém mezinárodním leteckém průmyslu. Produktová řada HBZ je uznávána pro vynikající výkon, který umožňuje značné snížení odstávkových časů. Přidání výkonného systému výměny dále zvyšuje produktivitu obrábění.

Trend letošní sezóny: výkonné horizontání obrábění
Firma se v letošním roce hodlá ještě více zaměřit na zlepšení produktivity v oblasti horizontálního obrábění, což dokazuje i dále rozvíjené 5-osé horizontální obráběcí centrum HBZ Trunnion. S novým HBZ Trunnion vyvinul výrobce nový koncept, který kombinuje nejvýznamnější výhody produktivity horizontálního obrábění a aplikuje je na menší komponenty. Výhody horizontálního obrábění jsou samozřejmě přenositelné i do menších konstrukčních částí: Systém HBZ Trunnion je obzvláště rychlý ve srovnání s konvenčními obráběcími centry, pokud jde o obrábění obrobků, které vyžadují hluboké kapsy a vrtání otvorů. U vodorovného obrábění vypadnou třísky z dutiny, a nehrozí tak žádné třísky, která by mohla způsobit problémy s kvalitou nebo snížením doby cyklu. Podle informací zákazníků může být obrábění na HBZ Trunnion 80 až o 30 % produktivnější než obrábění na obdobných konkurenční strojích.
Uspořádání posunu os s X, Y a Z nezávisle na obrobku a rotačními a naklápěcími osami C zkombinovanými s otočným naklápěcím NC stolem, spolu s ložem z jednoho kusu s tříbodovou montáží na podlahu, dává stroji bezkonkurenční tuhost a spolehlivost procesů systému  "PowerCube".
Mezi hlavní charakteristiky řady centra HBZ Trunnion patří vodorovně uspořádaná vřetena, otočný NC stůl a tuhá konstrukce stroje. Tyto klíčové vlastnosti jsou kombinovány s výběrem vřeten, což umožňuje poskytnout optimální řešení pro prakticky každý požadavek zákazníka a umožnit nejekonomičtější obrábění titanu, oceli, hliník a kompozitů. Díky své široké možnosti velikostí stolů a různé volby vřetena jsou tato zařízení vhodná pro širokou škálu aplikací např. pro výrobu odlévacích forem, ve všeobecném obrábění kovů, ve strojírenství, energetice a výrobě energií, a uplatnění by měly tyto stroje najít i v automobilovém, leteckém a kosmickém průmyslu.
Trunnion 80, nejmenší obráběcí centrum řady HBZ, odstartovalo svou kariéru na veletrhu AMB ve Stuttgartu a na Dnu Handtmann Aerospace 2012. Další stroje této řady se představí na letošním veletrhu EMO v září 2013.

Výhodné vícečelové řešení pro různé požadavky
Aby zvýšila produktivitu zařízení, vyvinula firma systém výměny palety pro rychlé přepínání a výměnu obrobků. Po instalaci další paletové skříně může být automatizace rozšířena, aby se dala přizpůsobit prakticky libovolnému počtu palet. Pro plné využití všech možnosti, které tuhá a flexibilní konstrukce stroje nabízí, bude řada Trunnion vybavena možností přídavného soustružení. Tato možnost rozšiřuje schopnosti zařízení do 5osého frézovacího a soustružnického centra. Komponenty, které potřebují jak frézování, tak soustružení, mohou být obráběny ekonomicky na 800 ot.min-1.
S rozšířením řady Trunnion ke kostce větší velikosti vytvořila firma atraktivní řešení. Se stoly velikostí 1200 a 1600 mm, nabízejí Trunnion 120 a Trunnion 160  stejné výhody jako Trunnion 80 i pro větší obrobky. Také tyto větší stroje se vyznačují vysokou tuhostí a mohou obrábět jak titan, tak ocel.
Ložiskové těleso HBZ 120 nabízí posuv os na 1270 mm u X, 1100 mm pro Y a 900 mm pro osu Z, rychlostí až 60 m.min-1. Vřetena jsou nabízena v rozsahu od 31 do 1010 Nm, s rychlostí od 6000 do 30 000 ot.min-1 a výkonem od 31 do 125 kW. S podobnými parametry posuvu os rychlostí 60 m.min-1, nabízí posuv os i HBZ Trunnion 160: 1670 mm (X), 1350 mm (Y) a 1100 mm (Z). To představuje pro stroje této velikosti velmi vysoký výkon a zajišťují vysokou přesnost při vysokorychlostním obrábění hliníku, oceli a titanu.
 
 

 
Publikováno: 2. 4. 2013 | Počet zobrazení: 1760 článek mě zaujal 392
Zaujal Vás tento článek?
Ano