Rosler MURR2 Schunk

Plast může nahradit uhlík u ložisek

Společnost DOMO Chemicals vylepšila řadu polymerů Thermec zavedením nového řešení pro náhradu slinutého uhlíku v aplikacích axiálních ložisek ponorných čerpadel.

 
Thermec S je materiál na bázi lubrikovaného polyfenylen sulfidu (PPS), plněný sklem a minerály, který nabízí vynikající vlastnosti proti oděru a opotřebení ke zlepšení životnosti. Novinka je nejen nákladově efektivní, ale ve srovnání se slinutým uhlíkem nabízí také lepší parametry. Díky své vynikající zpracovatelnosti je vhodná pro vstřikování i pro vytlačování.
Ponorná čerpadla používaná převážně pro získávání vody k zavlažování v zemědělství jsou obvykle umístěna několik metrů pod povrchem. Jejich axiální ložiska jsou proto velmi důležitá k zachování delší životnosti a výkonu těchto zařízení. Musejí vydržet nepřetržitou rotaci, budou se otírat o písek, bláto a kovový pevný povrch skříně ložiska. To způsobuje během provozu nejen zvýšení teploty, ale kvůli vysokému tlaku pod zemí (1 bar na metr) jsou během provozu vystaveny i vysokým tlakovým podmínkám.
Axiální ložiska ze slinutého uhlíku mají v ponorných čerpadlech dlouhou tradici a jsou jedním z nejlepších dostupných nekovových produktů pro tato zařízení díky vynikající odolnosti vůči opotřebení při zvýšených teplotách a poměru cena/výkon. Nevýhodou tohoto materiálu je však jeho křehkost, což znamená, že části, které jej obsahují, jsou často náchylné k poškození či rozbití během manipulace. Thermec S tyto problémy překonává tím, že nabízí vysokou pevnost v tlaku, teplotní odolnost, nízké opotřebení a zároveň vynikající mechanický výkon. Je navržen tak, aby nahradil slinuté uhlíky v ponorných čerpadlech, která jsou vystavena nepřetržitým aplikačním teplotám až do 200 °C. Kombinace PPS, skla, minerálních plniv a mazacích přísad vede k synergickému účinku, který přináší vynikající odolnost proti oděru, což umožňuje konečný produkt s vyššími mechanickými vlastnostmi než tradiční slinutý uhlík.
 
Publikováno: 19. 2. 2021 | Počet zobrazení: 168 článek mě zaujal 28
Zaujal Vás tento článek?
Ano