Rosler MURR2 Schunk

Automatizace až pro 1200 kg

Německý výrobce obráběcích strojů Hermle nedávno uvedl na trh výkonný a cenově atraktivní manipulační systém pro automatizaci svých obráběcích center.

 

Manipulační systém HS flex heavy byl navržen tak, aby mohl být připojen jak k 5osým obráběcím centrům řady Performance Line (C 400 a C 650), tak i k modelům řady High-Performance Line (C 32 a C 42). Poprvé tak může být i stroj C 650 dodáván automatizovaný.
Řešení systému tvoří několik komponent, které se dodávají jako kompletní jednotka. Na místě se montují a seřizují pouze moduly zásobníku obrobků. Protože se všechna obráběcí centra Hermle dodávají kompletně smontovaná, je tak celá instalace hotová ve velmi krátké době.
Ploché lože stroje z minerálního odlitku, na kterém jsou vedeny tři osy manipulační jednotky, umožňuje obsluze velmi dobrý ergonomicky řešený přístup. Křídlové dveře mají dvojí funkci: Při procesu výměny obrobku zablokují přístup pro obsluhu, při obrábění uvolní přístup k pracovnímu prostoru a současně zablokují přístup k manipulační jednotce. Osy otáčení, zdvihu a lineární osy manipulační jednotky umožňují přesný pohyb obrobků o hmotnosti až 1200 kg včetně palety mezi osazovacím stanovištěm, moduly zásobníku a pracovním prostorem centra. Při nakládání obráběcích center jeřábem lze do pracovního prostoru stroje umístit i obrobky s ještě větší hmotností a většími rozměry – maximální rozměry mohou být 800 x 630 x 700 mm (š x h x v). Systém umožňuje přesnou manipulaci s paletami až 800 x 630 mm. Aby se redukovaly možné zdroje chyb obsluhy, kontroluje se již v osazovacím stanovišti maximální výška obrobku.
Zvláštní důraz byl kladen i na vývoj modulů zásobníku. Ve standardním provedení je integrován jeden modul, lze ale připojit i druhý jako doplňkovou výbavu. Moduly jsou uspořádány ve formě regálů a nabízí maximálně individuální dimenzování palet i obrobků. K jednomu modulu lze připojit až tři regálové police s devíti zásobníkovými místy pro palety. Při použití dvoumodulové konfigurace zásobníků je tak k dispozici až 18 pozic pro palety. Pomocí speciálního generátoru obsazení zásobníku, který kontroluje přípustné hmotnosti i rozměry (z důvodu různých modelů stroje), lze rychle a snadno stanovit obsazení zásobníku.
Systém HS flex heavy, stejně jako výměník palet a robotický systém RS 05-2, je řízen vlastním systémem HACS (Hermle Automation Control System). Dotykový terminál s integrovaným softwarem umožňuje inteligentní řízení práce. Přehledné znázornění zakázek a potřebných činností obsluhy snižuje podle výrobce organizačně podmíněné prostoje a maximalizuje produktivitu zařízení. Spolu se systémem HIMS (Hermle Information Monitoring Systém), který zobrazuje stavy stroje v reálném čase, jej lze zobrazit na každém tabletu, stolním počítači nebo chytrém telefonu. Tyto dva softwarové nástroje tvoří důležitý základ pro použití obráběcích center Hermle v souladu s koncepcí Průmyslu 4.0.

 
Publikováno: 21. 1. 2021 | Počet zobrazení: 195 článek mě zaujal 38
Zaujal Vás tento článek?
Ano