Rosler MURR2 Schunk

Vodíkové technologie na Slovensku

V Košicích vznikne Centrum výzkumu vodíkových technologií. Poznatky a výsledky svých vědců chce Slovensko prezentovat na světové výstavě EXPO v Dubaji.

 
V rámci světové výstavy EXPO Dubaj, připravované v novém termínu od 1. října 2021 do 31. března 2022, se slovenská expozice hodlá zaměřit na tři hlavní témata – vodíkové technologie, letecký průmysl a vesmírný sektor.
Představit by se v ní měl i slovenský vodíkový autobus, v jehož výbavě budou tzv. metalhydridové nádrže, kde se vodík váže chemicky. Mělo by jít přitom o podstatně bezpečnější technologii než v případě konvenčních tlakových nádrží. Tuto technologii vyvíjejí vědci Technické univerzity Košice ve spolupráci s Univerzitou P. J. Šafárika a Slovenskou akademií věd Košice. Tyto instituce budou spolupracovat i na vytvoření Centra výzkumu vodíkových technologií (CVVT), které má vzniknout v prostorách košického univerzitního vědeckého parku TECHNICOM.
Centrum se bude zabývat výzkumem a vývojem vodíkových technologií, ale i využitím poznatků při navrhování a konstruování funkčních technologických prototypů (první by se měly představit už příští rok), a bude také zajišťovat vzdělávání v oboru. Iniciátoři CVVT deklarovali ambici integrovat na Slovensku celý vědecký a výzkumný potenciál v rámci celého životního řetězce vodíku od výroby přes přepravu, skladování a aplikaci v různých průmyslových odvětvích.
Vodíkové technologie a podpora vodíkové strategie budou jedním z nosných témat činnosti Slovenské inovační a energetické agentury (SIEA), která by se měla stát renomovanou agenturou v oblasti inovací a energetiky.
 
Publikováno: 21. 1. 2021 | Počet zobrazení: 164 článek mě zaujal 30
Zaujal Vás tento článek?
Ano