Rosler MURR2 Schunk

Evropa staví superpočítač, jaký zde ještě nebyl

Konsorcium evropských zemí připravuje výstavbu nového panevropského superpočítače LUMI s extrémním výkonem 552 PFLOPS, nejvýkonnějšího zařízení pro evropský výzkum a průmysl.

 

Výpočetní síla panevropského počítače, jehož hardwarové zázemí bude rozmístěno v několika evropských zemích, bude sdílena 10 evropskými zeměmi jako součást nově vytvořeného konsorcia LUMI (Large Unified Modern Infrastructure), které zahrnuje Belgii, ČR, Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Norsko, Polsko, Švédsko a Švýcarsko. Nový systém, který včetně instalace a správy vyjde na zhruba 200 mil. eur, bude k dispozici v polovině roku 2021.
LUMI je budovaný v rámci projektu EuroHPC JU, což je společný evropský podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku, založeném na iniciativě EU, evropských zemí a technologických firem pro koordinaci a využití jejich zdrojů pro vývoj špičkových superpočítačů třídy pre-exascale.
Výpočetní výkon superpočítače LUMI bude přes 550 petaflopů pro nejnáročnější úlohy. To je ekvivalent zhruba 1,5 milionu běžných notebooků. Má být 5–10krát rychlejší než současné systémy a jeho výpočetní čas budou využívat hlavně evropští vědci na různé výzkumné účely. Ovšem bude k dispozici i širokému spektru uživatelů z průmyslu a veřejného sektoru pro pokročilý výzkum v oblasti vědy, medicíny a strojírenství v mnoha oblastech, včetně umělé inteligence, personalizované medicíny, bioinženýrství, předpovědi počasí, boje proti klimatickým změnám, designu léků, materiálů apod.

Nejekologičtější superpočítač
Stavbu eurosuperpočítače, založeného na architektuře Cray EX, zajistí společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) a dodavatelem hlavních komponent bude firma AMD, která jej má vybavit jak vícejádrovými (64) serverovými procesory Epyc nové generace s celkem 200 tis. výpočetními jádry, tak i výpočetními grafickými kartami Instinct s datovou propustností 160 TB/s. Analytická část pro zpracování dat bude mít operační paměť 32 TB, datové úložiště je rozděleno na 7 TB rychlé SSD kapacity a dalších 80 + 30 petabajtů v podobě klasických pevných disků. Propustnost úložiště má celkově dosáhnout až 2 TB/s, k propojení jednotlivých oddílů bude využita technologie Cray Slingshot s propustností 200 Gb/s.
Kromě extrémní výkonnosti má LUMI i další pozoruhodnou charakteristiku: Bude používat výhradně obnovitelné zdroje energie a má tak být CO2 neutrální – přesně v duchu evropské eko-doktríny.
Výpočetní výkon tohoto nového systému bude tvořit pětice propojených superpočítačů EuroHPC pro petascalové operace, které budou postaveny v superpočítačových centrech LuxProvide (Lucembursko), IZUM (Slovinsko), Sofiatech (Bulharsko) a MACC (Minho Advanced Computing Center, Portugalsko), a mezi pěti hostitelskými zeměmi, kde budou rozmístěny jeho „pobočky“ – lokální superpočítačové kapacity zapojené do projektu. Sem patří i ČR, konkrétně Národní superpočítačové centrum IT4Innovations při VŠB–TUO v Ostravě.
Jejich schopnosti doplní i tři tzv. předvýkonové superpočítače EuroHPC umístěné v Superpočítačovém centru ve španělské Barceloně, Centru pro vědu CSC – IT ve finském Kajaani, a Leonardo v italském počítačovém středisku CINECA.

Ostrava v rytmu petabajtů
EuroHPC JU podepsal na podzim letošního roku smlouvu s IT4Innovations, která bude hostitelským subjektem pro nový petascale HPC systém v ČR, umožňující provádět přes 15 kvadrilionů operací s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu (nebo si pod touto hodnotou můžete představit 15,2 milionů miliard výpočtů za sekundu). S teoretickým špičkovým výkonem 15,2 pflops se tak nový ostravský superpočítačový systém, který má být dodán, instalován a uveden do provozu na jaře příštího roku, stane nejen nejvýkonnějším superpočítačem v ČR, ale zařadí se i mezi 50 nejlepších superpočítačů světa a nejvýkonnější systémy v Evropě.
Superpočítač, jehož název vzejde z veřejné soutěže, která bude probíhat do 15. prosince (prozatímní pracovní označení zní EURO_IT4I), je spolufinancován IT4Innovations a EuroHPC JU společnou investicí ve výši 15 mil. eur. Bude využívat systémy HPE Apollo 2000 Gen10+ s procesory AMD EPYC 2. generace a systémy HPE Apollo 6500 nové generace, navržené pro podporu kombinací pracovních úloh, jako je modelování a simulace s AI a dalšími aplikacemi náročnými na data. Budou používat přes 500 grafických procesorů Nvidia A100 Tensor Core a síť pro cílený výkon AI.
Konfigurace bude zahrnovat i novou technologii kapalinového chlazení HPE Apollo 2000 Direct Liquid Cooled System pro zvýšení energetické účinnosti a hustoty výkonu přenosem tepla generovaného počítačem. Pro další správu a ukládání dat z velkých pracovních zátěží AI a datově náročných aplikací bude řešení také integrovat úložný systém Cray ClusterStor E1000. Pro zajímavost: HPE také rozšíří svůj superpočítačový dodavatelský řetězec v Evropě výrobou kapalinou chlazených superpočítačů HPE Cray EX a systémů HPE Apollo ve své továrně v Kutné Hoře v ČR.

 
Publikováno: 21. 1. 2021 | Počet zobrazení: 178 článek mě zaujal 34
Zaujal Vás tento článek?
Ano