Rosler MURR2 Schunk

Na ČVUT se bude vyučovat likvidace JE

Čeští vědci se úspěšně angažují v oblasti jaderné energetiky. Na ČVUT v Praze se od září otevře nový studijní program zaměřený na vyřazování jaderných zařízení z provozu.

 
Studenti se na něm naučí kompletně demontovat a likvidovat jaderné elektrárny, tzn. proces označovaný jako decomission. Nový obor bude studenty učit nejen jak demontovat JE, ale třeba i likvidovat radioaktivní zdravotnický materiál. Pro absolventy se tak může naskytnou zajímavá šance k uplatnění či praxi v sousedním Německu. Už nyní je tam rozebíráno 22 reaktorů a do konce roku 2022, kdy by měly ukončit svou činnost poslední jaderné elektrárny, jich má přibýt dalších sedm, které jsou dosud v provozu. Na jejich vyřazování by se tak mohli podílet i čeští inženýři.
Vědcům z ČVUT a AV ČR se nedávno také podařilo získat patent na řešení, které umožní prodloužit životnost palivových článků v jaderných reaktorech pokrytím jejich povrchu tenkou polykrystalickou diamantovou vrstvou. Zcela nový způsob ochrany povrchu palivových článků významně snižuje riziko koroze kovového substrátu v reaktoru, a to dokonce o desítky procent jak za pracovních (až o 40 %), tak i za havarijních teplot. Tím se prodlouží doba použití paliva, které se typicky odstraňuje z reaktoru z důvodu zkorodovaného povrchu, a nikoli dostatečného vyhoření. Řešení českých vědců tak výrazně sníží ekologickou zátěž.

 
Publikováno: 14. 7. 2020 | Počet zobrazení: 367 článek mě zaujal 62
Zaujal Vás tento článek?
Ano