Rosler MURR2 Schunk

Inovativní pohon – čistá efektivita

Plně odpovědný přístup při zacházení se zdroji patří k důležitým faktorům úspěchu společnosti Kaeser Kompressoren v Coburgu.

 
Jako jeden z nejvýznamnějších dodavatelů systémů stlačeného vzduchu a průkopník v oboru představuje tento rodinný podnik další milník v efektivitě svých zařízení.
Přinášená inovace v systému pohonu není navenek nikterak patrná, protože spočívá v použití stávajícího šroubového kompresoru s plynulou regulací otáček frekvenčním měničem. Tyto stroje jsou však poprvé sériově vybaveny synchronním reluktančním motorem, který oproti asynchronním motorům vykazuje významně nižší ztráty právě v oblasti částečného zatížení. Proto je nová řada kompresorů se synchronním reluktančním motorem zařazena do třídy účinnosti IES2 a patří tak podle normy pro energetickou efektivitu systémů EN 50598 do absolutní špičky.
Toto inovativní řešení bylo vyvinuto společně se systémovým partnerem Siemens a přináší až o deset procent vyšší stupeň účinnosti v oblasti částečného zatížení. Tento už desetiletí známý princip pohonu je nyní v nových sériových motorech technicky realizován tak dokonale, že z toho může profitovat široký okruh uživatelů.
Nová, inovativní řada standardních motorů v sobě spojuje výhody asynchronních a synchronních motorů v jediném pohonu. V rotoru se nepoužívá ani hliník, ani měď, ani drahé magnety ze vzácných nerostů, nýbrž elektroplechy se speciálním profilováním řazené na sebe. Díky tomu je pohon robustní se snadnou údržbou tak, jak to známe z asynchronních motorů. Naproti tomu regulační vlastnosti jsou srovnatelné se synchronními motory. Reluktanční motory vykazují díky specifické konstrukci rotoru vysokou dynamiku, přičemž však nedochází k jeho dodatečnému zahřívání z důvodu průtoku proudu. Pro maximální efektivitu inovativního pohonu je rozhodující optimální sladění celého systému pohonu, tedy měniče frekvence s motorem, a tak potom spolu s osvědčenou kvalitou KAESER přináší uživatelům nejnižší provozní náklady, špičkovou klasifikaci podle IES2, vyšší disponibilitu a delší životnost.
Společnost Kaeser tím vedle standardně používaných vysoce účinných asynchronních motorů IE4 vystupuje na další úroveň ve zvyšování energetické účinnosti svých zařízení. Tím iniciuje další ekologický tlak na konkurenci, ale hlavně přináší nové benefity uživatelům.
 
Publikováno: 14. 7. 2020 | Počet zobrazení: 357 článek mě zaujal 55
Zaujal Vás tento článek?
Ano