Rosler MURR2 Schunk

Výstražný systém při vystupování

Téměř každý řidič už narazil na nepříjemnou zkušenost, když při otevření dveří z právě zaparkovaného auta jen o vlásek unikl kolizi s dalším, které právě projíždělo kolem.

 

Stává se to obvykle při paralelním parkování na přeplněné ulici ve městě, hlavně pokud je pozornost na okamžik rozptýlena, např. telefonickým hovorem, který přijde právě v tento kritický moment, reagováním na spolujezdce apod. Některé automobilky – Ford, Audi, Hyundai či Mercedes – už proto začaly ve výbavě svých modelů nabízet systém, který by měl podobným situacím zabránit.
Výstražný systém totiž upozorní, když se zezadu blíží vozidlo, cyklista nebo motocykl. Cílem systému je zabránit v otevírání dveří směřujícími k potenciálně katastrofálním následkům a ochránit cestující na zadních sedadlech (zejména děti) v případě, že dělají totéž.
Tato funkce využívá již existující technologii sledování mrtvého úhlu – ovšem novým způsobem. Přispívá k bezpečnosti poté, co už auto stojí, avšak riziko střetu jeho řidiče či posádky s kolemjedoucím vozidlem není o nic menší, než když mu vjede do cesty. Právě naopak, vzhledem k tomu, že tehdy už nejsou chráněni karosérií oddělující je od projíždějícího auta či motocyklu. Navíc může zabránit i tomu, že rychle otevřené dveře vozidla srazí rovněž nechráněného kolemjedoucího cyklistu, kterého např. systém Fordu upozorňuje rozsvícením výstražných LED diod lemujících zpětné zrcátko a hranu otevíraných dveří automobilu.

Kamil Pittner

 
Publikováno: 13. 5. 2020 | Počet zobrazení: 393 článek mě zaujal 79
Zaujal Vás tento článek?
Ano