Rosler MURR2 Schunk

Britové pořídí nejvýkonnější výpočetní systém světa

Velká Británie investuje 1,2 mld. GBP (ca 37 mld. Kč) do nejvýkonnějšího a nejmodernějšího superpočítače na světě, který chce zprovoznit v roce 2022.

 
Nejvýkonnější zařízení svého druhu dostane meteorologický úřad – Met Office – což umožní provádět meteorologické predikce, vyhodnotit rizika povodní či analýzu dopadů klimatických změn rychleji a přesněji než kdy dříve. Současnému systému, jenž tvoří tři superpočítače Cray XC40, a který i dnes patří se svým max. výkonem 14 PFLOPS mezi 50 nejvýkonnějších na světě, skončí životnost v roce 2022. Jeho schopnosti nahradí nový superpočítač, který už v první fázi zvýší výpočetní kapacitu Met Office na 6násobek. Plánovaná investice zahrnuje nejen samotný hardware, ale i zajištění 10letého provozu a upgrade, který by měl po 5 letech výkon ztrojnásobit. Ve finále lze předpokládat, že budoucí superpočítač bude mít přes 200 PFLOPS výpočetního výkonu.
Počítač musí být schopen denně zpracovat miliony záznamů ze satelitů. Tato data budou sloužit např. letištím k hladšímu plánování letecké dopravy nebo poskytnou důležité informace pro energetické odvětví, kterému hrozí v případě bouří a jiných přírodních událostí výpadky. Lepší denní až sezónní předpovědi a dlouhodobější projekce v oblasti klimatu nabídnou větší schopnosti aktivně se chránit před nepříznivými dopady.
Už nyní dosahuje Met Office s využitím stávajících superpočítačů významné pokroky, např. podrobné předpovědi počasí pro Spojené království probíhají každou hodinu místo dřívějších tří, což poskytuje zásadní a včasné aktualizace. Umožnilo to mj. předpovědět velké bouře Ciara a Dennis, a „bestie z východu“ v roce 2018, už 5 dní předem, takže úřady a pohotovostní služby mohly připravit potřebná opatření. Podobně využila Agentura pro životní prostředí klimatické projekce Met Office pro možné scénáře povodní a optimalizaci přidělování finančních prostředků.
Britská vláda navíc vloží investici 30 mil. GBP do pokročilých superpočítačových služeb, která výzkumníkům poskytne přístup k nejnovějším technologiím a inženýrskému softwaru a pomůže urychlit vědecké objevy. Financování podpoří 7 služeb HPC (High Performance Computing) provozovaných univerzitami z celé Velké Británie. Výzkumným pracovníkům poskytnou přístup k výkonným systémům pro podporu průkopnické práce v oblastech umělé inteligence, skladování a zásobování energií nebo pro navrhování léků.
 
Publikováno: 13. 5. 2020 | Počet zobrazení: 300 článek mě zaujal 56
Zaujal Vás tento článek?
Ano