Rosler MURR2 Schunk

Efektivní počítače díky žonglování s atomy

Vědci již dříve manipulovali s jednotlivými atomy, aby vytvořili ultravysoká paměťová pole pro ukládání více dat v menším prostoru než běžné pevné disky.

 

Odborný žurnál Americké chemické společnosti ACS Nano přinesl informaci o nově vyvinutém procesu, jenž by umožnil vytvořit velmi efektivní atomové počítače, které ukládají více dat a spotřebovávají 100krát méně energie.
V technice vodíková litografie vědci používají špičku skenovacího tunelového mikroskopu (STM) k odstranění jednotlivých atomů vodíku vázaného na povrch křemíku. Vzorec atomů křemíku vázaný na atom vodíku tvoří binární kód, který ukládá data. Při přepisování dat je však problémové místo, protože hrot STM musí zachytit a uložit atomy vodíku na přesných místech.
Vědci z kanadské University of Alberta připravili silikonové povrchy pokryté atomy vodíku. Pomocí vodíkové litografie odstranili určité atomy za účelem zápisu dat a zjistili, že odstraněním dalšího atomu vodíku vedle části, kterou chtěli přepsat, bylo možné vytvořit reaktivní místo, přitahující plynný vodík, jenž byl naplněn do komory. Vazba jedné molekuly plynného vodíku na dvě sousední místa tyto pozice vymazala, takže mohl být zapsán nový binární kód. Použití plynného vodíku jako „molekulární gumy“ k přepsání dat se ukázalo jako mnohem rychlejší, než přivést jednotlivé atomy vodíku na špičku STM. Prokázali tak schopnost přepsat malé 24bitové paměťové pole. Nová metoda umožňuje až 1000krát rychlejší výrobu počítačů v atomovém měřítku.

Vladimír Kaláb

 
Publikováno: 17. 1. 2020 | Počet zobrazení: 267 článek mě zaujal 54
Zaujal Vás tento článek?
Ano