Rosler MURR2 Schunk

Naděje pro léčbu Parkinsonovy choroby

Strojírenská firma Renishaw vyvinula zařízení, se kterým je možné přesně aplikovat nově testovaný lék na regeneraci dopaminu v mozkových buňkách pacientů s Parkinsonovou chorobou, a tím i zmírnit jejich příznaky. 

 
Pacientům byl během studie implantován do lebky titanový port z 3D tiskárny Renishaw. Skrze něj byl pomocí čtyř mikrokatetrů dopraven lék GDNF do klíčové oblasti mozku (putamenu) pro motorické funkce. Mikrokatetry pacientům voperoval chirurgický robot Renishaw neuromate.
Výsledky průlomové klinické studie a současně jednoho z nejambicióznějších lékařských pokusů, který trval více než pět let, byly zveřejněny v dokumentu BBC. Přípravu nového systému podávání léků konzultovali odborníci Renishaw s  profesorem neurochirurgie Stevenem Gillem. Největší výzvou bylo vyvinout praktickou metodu, jak překonat hematoencefalickou bariéru. Výsledky ukázaly, že systém podávání léků funguje efektivně a spolehlivě a i při nízké dávce bylo u pacientů zaznamenáno zlepšení.
„Studie ukázala, že můžeme bezpečně a opakovaně aplikovat lék přímo do mozku pacienta v průběhu několika měsíců s pomocí malého implantovaného portu, který je umístěn za uchem,“ vysvětlil profesor Steven Gill a dodává: „Jde o skutečný průlom v naších možnostech léčit neurologická onemocnění, jako je Parkinsonova choroba, protože většina účinných léků se nedokáže dostat do krevního oběhu mozku kvůli jeho přirozené ochranné bariéře.“
 
Publikováno: 17. 1. 2020 | Počet zobrazení: 276 článek mě zaujal 59
Zaujal Vás tento článek?
Ano