Rosler MURR2 Schunk

Každý je svou vlastní osobností

Skupina PSA, pod jejíž křídla už patří i Opel, představila tři nové modely kategorie lehkých užitkových variant s podobnou úrovní praktičnosti: Peugeot Partner, Citroën Berlingo a Opel Combo Van.

 

Ještě před uvedením na evropské trhy obdržely všechny tři modely, které disponují společnými znaky i technologiemi, v Hannoveru titul International Van Of The Year 2019. Peugeot se navíc může pochlubit titulem nejprodávanější značka užitkových vozidel roku 2017.  

Peugeot Partner
Do segmentu dodávek přináší převratné změny s širokou nabídkou asistenčních systémů řízení stejné úrovně, jakou disponují nejnovější osobní vozy. Jde o praktickou a elegantní dodávku ve dvou rozměrech (L1 - délka 4403 mm, L2 - délka 4753 mm) s energickými liniemi. K dispozici je i třetí varianta označená jako Polokombi s 5 sedaly. Nový Partner uvádí dvě klíčové novinky: indikátor přetížení a funkci Surround Rear Vision, která pomocí kamery umožňuje sledovat mrtvé úhly.  
Partner je nyní dodáván sériově v provedení interiéru s kabinou i-Cockpit, což bylo doposud výsadou pouze osobních vozů značky. Nabízí vysoký komfort a velkorysé rozměry kabiny, kterou lze úpravou sedadla spolujezdce změnit na mobilní kancelář. Disponuje praktickými schránkami a také příčnou úložnou policí nad čelním sklem. Nákladový prostor umožňuje překonávat zdánlivě nemožné věci, jako třeba převoz dlouhých předmětů sahajících až do kokpitu. Objem nákladového prostoru u kratší verze L1 je 3,3 m3 a užitečná délka 1,81 m. Delší L2 má nákladový prostor 3,9 m3 a použitelnou  délku 2,16 m. Užitné zatížení se pohybuje mezi 650 a 1000 kg v závislosti na verzi. Výhodou je, že do nákladového prostoru obou variant lze umístit dvě europalety za sebou, což většina malých dodávek (LVC) neumí.  
Chytrou pomůckou je tzv. indikátor přetížení, který signalizuje řidiči prostřednictvím LED diod dosažení  90 % celkového zatížení a překročení maximálního přípustného zatížení, které je navíc doprovázeno vizuálním upozorněním.
Velmi dobře je řešena viditelnost na všechny strany díky funkci Surround Rear Vision. Do teď se řidiči mohli spoléhat jen na boční zpětná zrcátka a couvací senzory, nyní je viditelnost řešena dvěma kamerami, umístěnými na stojce vnějšího zpětného zrcátka a v horní části zádi, takže řidič má optimální přehled o dění kolem vozu. Záběry z kamer jsou promítány na displej v místě vnitřního zpětného zrcátka.
Pohon obou verzí L1 i L2 zajišťuje agregát 1,6 BlueHDI, na výběr je ale ve dvou výkonových variantách 55 a 73 kW.

Citroën Berlingo
Druhý francouzský model je nabízen ve stejných verzích, jen s označením Van, VanPlus a Polokombi.
Nabízí stejné asistenční systémy pro řidiče jako Partner, tím je bezpečnější než kdy předtím. Ve výbavě má také indikátor přetížení a technologie zahrnující vše od adaptivního tempomatu (s funkcí zastavení) až po barevný head-up displej. Nechybí mu ani bezdrátové nabíjení mobilního telefonu.

 

Opel Combo Van
Pátá generace modelu Combo má v nabídce stejné verze jako dodávky PSA, s označením Van a Van XL. Kratší verze L1 má délku 4,4 m, delší L2 je o 35 cm delší. Combo nabízí novou architekturu a jízdní komfort jako u osobního vozu a také verzi se zesíleným podvozkem do těžších podmínek. Užitečnou hmotnost má 948 kg. K dispozici je 19 asistenčních systémů a také indikátor přetížení. Patří mezi ně např. adaptivní tempomat, head-up displej, elektronická parkovací brzda, varování před čelní kolizí, systém ochrany chodců, systém IntelliGrip, asistent pro sjíždění z kopců, automatický parkovací asistent, hlídání slepého úhlu či rozpoznávání dopravních značek a také systém Surround Rear Vision. V nabídce je i volitelný střešní poklop pro praktické převážení dlouhých předmětů. Ve verzi XL je délka nákladového prostoru až 3440 mm. Dvě europalety jsou pro Combo také standardem v dlouhé i krátké verzi.
Na výběr z pohonných jednotek jsou tříválcové zážehové motory 1,2 l o výkonech 81 a 96 kW, a vznětové čtyřválce 1,5 CDTI ve třech výkonových variantách: 55, 75, 96 kW (nejsilnější může být propojena s 8st. automatem), a 1,6 CDTI ve výkonech 55 a 73 kW.

Petr Kostolník

 
Publikováno: 3. 4. 2019 | Počet zobrazení: 712 článek mě zaujal 154
Zaujal Vás tento článek?
Ano