Rosler MURR2 Schunk

Electronica v novém

Už za měsíc proběhne v Mnichově ve dnech 13.-16. listopadu další ročník mezinárodního veletrhu a konference pro elektroniku - electronica 2018. Organizátoři evidují přes 3000 firem z více než 50 zemí (tedy větší účast než na posledním ročníku), které na mnichovském výstavišti letos představí své produkty a řešení.

 

Veletrh bude s více než 180 000 m2 obsazené výstavní plochy vůbec největší v dosavadní historii veletrhu. Letos přibyly také další dvě nové haly. Jde o halu C5, která bude zasvěcená polovodičům, a halu C6, jež poskytne návštěvníkům příležitost seznámit se s kariérními příležitostmi v oboru elektroniky. Veletrh tak letos obsadí dosud rekordní počet hal - celkem 17. Pro návštěvníky jsou připraveny čtyři specializované konference a 13 fór pro výměnu zkušeností, networking a inspiraci.
Inovací prošel i dosavadní formát veletrhu, který přináší nové, netradiční formy s cílem učinit elektroniku pro návštěvníky veletrhu přístupnější a zážitkovější. Pořadatelé inovovali charakter veletrhu zavedením nového formátu electronica Experience, tj. „zkušenost", který bude nabízet živé ukázky, aplikace i prezentace a North by North East (NxNE). Novým konceptem chtějí oslovit generaci potenciálních technických odborníků od žáků základních škol přes středoškolské studenty až po absolventy vysokých škol.
Jako součást veletržního konceptu Experience bude probíhat i IMPACT-Design for a Cause - akce, která bude mj. zahrnovat inženýrské asociace Hackster a Element14, jež se budou prostřednictvím prezentací a diskuzních panelů zabývat budoucím vlivem elektroniky na komunikaci, životní prostředí a medicínu.

Zaostřeno nejen na automotive, ale i na medicínu
Právě lékařská elektronika a medicína v digitálním světě bude kromě tradičního sektoru automotive, který patří k nejvýznamnějším zákazníkům elektronického průmyslu, výrazným tématem letošního ročníku veletrhu. Zdravotnictví prochází obdobím dramatických změn, kde se uplatňuje stále více digitálních řešení v průběhu celého procesu péče o pacienta - v každé fázi od prevence a diagnostiky až po samotnou léčbu. Zdravotnictví se stále více digitalizuje prostřednictvím vytváření sítí, inteligentní analýzy dat a telemedicíny, a elektronika se stala jeho nedílnou součástí. Ve stále větší míře se zde uplatňují moderní elektronické systémy. Tento trend má velký dopad na zdravotní péči. Pacienti připojení k internetu umožňují lékaři sledovat vzdáleně jejich zdraví a neustále se starat o chronicky nemocné. Inteligentní analýza dat umožní navíc další optimalizaci systému zdravotní péče.
Mnohé inovace budou v budoucnu založeny na datech a softwaru, což však s sebou nese i neopominutelná bezpečnostní rizika spojená s online sítí (IoT). A právě těmito tématy se bude zabývat i první elektronická lékařská konference Electronic Medical Conference (eMEC) jako nová platforma pro interdisciplinární partnerství, která si v Mnichově odbude svou oficiální premiéru, a elektronické fórum elektroniky. Lékaři a inženýři v oblasti elektroniky na nich budou diskutovat o budoucnosti zdravotnictví, která bude zahrnovat např. inteligentní zdravotnické přístroje, cloud computing, bezpečnost dat, spolupracující roboty, umělou inteligenci, telemedicínu apod.

Konferenční výlet do budoucnosti
K hlavním lákadlům letošního veletrhu patří americký vizionář a sociální teoretik Jeremy Rifkin. Jde o autora řady bestselerů jako Konec práce, Třetí průmyslová revoluce nebo Společnost nulových okrajových nákladů, který bude mít v předvečer veletrhu (12. listopadu) zahajovací projev, než se následující den oficiálně otevřou brány výstaviště.
Kromě něj ale bude na elektronice i řada dalších zajímavých osobností a odborníků, jejichž přednášky bude možné navštívit v rámci bohatého doprovodného programu. I konferencí je letos rekordní počet. Kromě již zmíněné lékařské elektronické konference to bude rovněž na medicínskou elektroniku zaměřená electronica Medical Electronics Conference, electronica Automotive Conference (eAC) rozčleněná do tří tematických sekcí: Technologies for Emission Free Driving, Road to Autonomous Driving (Level 2-5) a The Last Mile, a dále electronica Embedded Platforms Conference (eEPC), kde se bude během prvních dvou dnů diskutovat o procesorech, inteligentních modulech, bezpečnosti, vestavěných vizualizačních systémech či strojovém učení. Konferenční kvarterto doplní navíc electronica Wireless Congress, určený pro vývojáře, systémové designéry a manažery zodpovědné za investice do technologií. Je věnován technologickým trendům, bezpečnostním aspektům, tržním příležitostem a bezdrátovým aplikacím pro průmyslové využití apod.

Mnichovský tandem
Souběžně s veletrhem electronica proběhne v Mnichově i další významná akce, související s elektronickým průmyslem: veletrh SEMICON Europe (v hale A4), který se koná každý rok, a díky němuž electronica rozšíří svůj záběr o oblast výroby polovodičů. Ke vstupu na oba veletrhy potřebují návštěvníci pouze jednu vstupenku.

/vj/

Zájemci o podrobnější informace o veletrhu, účast na něm či jeho návštěvu, se mohou obrátit na agenturu EXPO CS (www.expocs.cz), která veletrh v ČR zastupuje a nabízí i zvýhodněné vstupenky, možnost organizované návštěvy apod.

 
Publikováno: 29. 11. 2018 | Počet zobrazení: 803 článek mě zaujal 164
Zaujal Vás tento článek?
Ano