Rosler MURR2 Schunk

Jubilejní MSV Brno: slavná historie i novinky českého průmyslu

Vrcholná událost letošního roku pro průmysl - MSV Brno - je už minulostí a pořadatelé si mohou zapsat do historie nejvýznamnější české průmyslové přehlídky další úspěšný milník. Letošní ročník MSV byl však v určitém smyslu výjimečný, neboť kromě prezentace nejmodernějších produktových novinek a technologií představil v souvislosti se 100. výročím vzniku samostatného Československa i výběr z historie domácího průmyslu.

 

Expozice 1651 vystavujících firem z 32 zemí obsadily plochu více než 45 tisíc m2. Přes 800 firem, tzn. zhruba polovina všech vystavovatelů, přijela ze zahraničí, nejvyšší zastoupení měly Německo, Slovensko, Čína, Itálie a Rakousko. Z více než 50 zemí dorazili také zahraniční návštěvníci, kteří tvořili asi 10 % celkové návštěvnosti (přes 80 tisíc lidí) během pěti veletržních dnů. Kromě samotného strojírenského veletrhu se letos společně s ním uskutečnilo dalších pět veletrhů: přehlídka kovoobráběcích a tvářecích strojů IMT, slévárenský FOND-EX a WELDING zaměřený na svařovací techniku, veletrh plastů, pryže a kompozitů PLASTEX  a výstava technologií pro povrchové úpravy PROFINTECH.
Veletrh byl rekordní i v počtu doprovodných akcí. Mezi téměř 8 desítkami konferencí, seminářů apod., připomeňme např. 5. ročník konference o 3D tisku, konferenci FA/IOT a business meeting pořádané agenturou JETRO, zastupující japonské firmy či tradiční konference Svazu průmyslu a dopravy. MSV tak potvrdil svoji roli významné platformy pro obchodní kontakty mezi českými a zahraničními podnikateli. Např. dvoudenního B2B projektu Kontakt-Kontrakt se zúčastnilo 233 firem z 15 zemí.

Novinky domácí i ze světa
V rámci veletrhu se tradičně představily novinky z nejrůznějších oborů a zajímavá řešení z výzkumných ústavů a univerzitní sféry. K atraktivním produktům této kategorie patřil např. nový proudový motor, který vyvinula První brněnská strojírna Velká Bíteš pro (velké) drony. Primárně se ale pozornost zaměřovala tradičně na průmyslová zařízení a automatizační systémy, zejména na obráběcí stroje a s nimi související řešení.
Svou produktovou nabídku předvedly prakticky všechny významné značky působící na českém trhu - DMG MORI, Mazak, Okuma, Brother aj. Firma Teximp prezentovala 5osé vertikální obráběcí centrum Matsuura MX-330, GF zase první vysokorychlostní obráběcí centrum schopné frézovat grafit i ocel - Mikron Mill S400.
Do Brna přivezla své novinky a inovace i plejáda českých výrobců obráběcích strojů. Například firma TOS Varnsdorf, která si letos připomíná 115. výročí svého vzniku, prezentovala aktuální řadu obráběcích center WHT. Kovosvit MAS nový soustruh KL285 a 5osé hi-tech vertikální obráběcí centrum MCU700 nové generace s otočně sklopným stolem a s integrovaným rozvaděčem. TAJMAC-ZPS představil na stroji MCFV 1260iP osazeném robotickým pracovištěm pro manipulaci s obrobky novou opci ke strojům s označením Průmysl 4.0.
Mezi výrobci obráběcích nástrojů nebylo možné přehlédnout expozici firmy Iscar, která se na MSV letos vrátila, aby v Brně uvedla novou produktovou řadu s označením LOGIQ pro optimalizaci operací řezných nástrojů a inteligentní obrábění, podobně jako další člen skupiny IMC, firma Tungaloy. Ta představila rovněž svou novinku v podobě produktů s označením Premium Internal Bar - řady DPMT pro soustružení otvorů a multifunkční destičky pro nástroje řady DoRec.

Brno plné robotů
Nepřehlédnutelným trendem posledních let, který se samozřejmě odráží i v expozicích vystavovatelů, je automatizace a výrazný nástup robotů. Těm byly zasvěceny hlavně haly G 1 a 2 věnované automatizaci, svařování a plastikářskému průmyslu, kde se robotická řešení využívají kromě sektoru automotive asi nejčastěji. Tam např. představila premiérově svou novou řadu e-Series firma Universal Robots, nového mobilnícho robota MIR 500 společnost MiR, nebo nové uchopovače firma OnRobot. Ale s roboty bylo možné setkat se prakticky všude. Od strojírenské haly P, kde společnost ABB ukázala v české premiéře jednorukou verzi svého kooperativního robota YuMi, či v podobě robotických buněk - např. zákaznického řešení firmy Profika, nebo systémů nabízených u svých řešení dodavateli obráběcích strojů jako DMG MORI, Misan, Kovosvit MAS a řady dalších. Stejně jako vybavení pro roboty (uchopovače Schunk, Festo, pojezdová dráha pro roboty HIWIN apod.), až po tančícího robotka, který lákal k prohlídce automatizované balicí linky v expozici Packaging Live.

Retro lákalo návštěvníky
Partnerskou zemí letošního MSV byla v roce jubilea vzniku samostatného československého státu symbolicky Slovenská republika, zastoupená nejen na historické retrospektivě 100ries, ale ve spolupráci se Slovenskou agenturou pro rozvoj investicí a obchodu (SARIO) i v současné podobě více než osmi desítkami slovenských firem včetně tradičních strojírenských a průmyslových značek.
Právě přehlídka příběhů historie českého průmyslu 100ries byla (kromě repliky sochy T. G. Masaryka, umístěné na Výstavišti v době jeho otevření v roce 1928, kterou vyráběl robot přímo před očima návštěvníků) jedním z magnetů letošního ročníku. K vidění zde byly unikátní slavné československé obráběcí stroje nebo tryskový stav, elektrotechnické exponáty, slavné výrobky českých automobilek Škoda i Tatra a autobusy, které vozily cestující během poválečné československé historie. Nechyběla i unikátní meziválečná motorová lokomotiva Stříbrný šíp, tramvaje T2, T3 a K2, nebo větroň Blaník zavěšený pod kupolí kruhového pavilonu Z.
Letošní strojírenskou přehlídku využila i firma Renishaw k vyhlášení nejvýznamnějšího českého vynálezce, o kterém hlasovali lidé v anketě, z níž vzešel jako vítězná osobnost české vědy profesor Antonín Holý, chemik a badatel v oboru antivirotik, jenž se zasloužil mj. i o objev vakcíny proti viru HIV.
/red/

Ocenění za inovace i vytrvalost
Prestižní Zlaté medaile MSV za nejlepší exponáty získaly novinky vystavované firmami Bosch Rexroth, MCAE Systems, Sugino Machine, KUKA a týmy Západočeské univerzity v Plzni a Vysokého učení technického v Brně.
Ke Zlatým medailím se letos udělovala ocenění ještě v jedné specifické kategorii, a to firmám, které se účastnily všech ročníků MSV po celou dobu jeho 60leté historie v současné podobě. Ocenění převzalo od ministryně průmyslu Marty Novákové sedm firem: ArcelorMittal, Pfeiffer Vacuum, Siemens, Swisstool Gruppe, Šmeral Brno, Vítkovice a ŽĎAS.

 
Publikováno: 29. 11. 2018 | Počet zobrazení: 904 článek mě zaujal 190
Zaujal Vás tento článek?
Ano