Rosler MURR2 Schunk

Nová posila pro výkonné počítače i AI

Z-SSD je název první generace výkonného disku společnosti Samsung Electronics. Tento vysoce výkonný SSD disk je zaměřen na datové náročné pracovní zatížení pro „nejpokročilejší podnikové aplikace včetně superpočítačů pro analýzu AI“.

 
Disky, které nesou označení SZ985 Z-SSD, jsou podobně jako moduly Intel Optane, jimž mají konkurovat, prémiovými polovodičovými jednotkami nové kategorie označované jako paměti úložišťové třídy (storage class memory). Tyto paměťové jednotky mají sloužit jako most mezi rychlejší hlavní pamětí (DRAM) a pomalejším externím úložištěm (pevné disky nebo flash SSD). Storage class memory je v podstatě střední cesta, pokud jde o cenu a výkon mezi těmito dvěma úrovněmi, a může sloužit jako cache pro „horká data". Podle vyjádření výrobce mohou být jeho Z-SSD moduly použity pro vysokorychlostní datovou mezipaměť a zpracování protokolů, ale i obecněji pro aplikace náročné na data spojené s HPC, AI, analýzou dat a práci na internetu.
Pokud jde o odolnost vůči chybám, výrobce uvádí, že průměrný čas mezi selháním (MTBF) činí 2 miliony hodin a zaručuje také až 30 zápisů za den po dobu pěti let, což činí celkem 42 petabytů - to odpovídá datovému objemu asi 8,4 milionů 5GB full-HD filmů. První generace produktů Z-SSD je k dispozici v kapacitách 240 a 800 GB. Oproti původnímu plánu přichází na trh ale se zpožděním. Původně se počítalo s uvedením 1TB, 2TB a 4TB Z-SSD jednotek už v letech 2016 a 2017, což naznačuje, že vývoj těchto systémů byl obtížnější, než se předpokládalo.
Nové Z-SSD disky jsou dodávány v kombinaci s posilou DRAM pamětí (v případě prvních prezentovaných modulů 1,5 GB LPDDR4) spolu se Z-NAND technologií, která je podle výrobce založena na architektuře V-NAND, což je implementace technologie 3D NAND, kde jsou paměťové buňky umístěny vertikálně, aby bylo dosaženo vyšší hustoty a vyššího výkonu. Nejnovější, již 4. generace V-NAND, používá 64vrstvový design a Samsung plánuje pokračovat ve vývoji nové generace Z-SSD s ještě vyšší hustotou. /kp/
 
Publikováno: 1. 4. 2018 | Počet zobrazení: 1012 článek mě zaujal 258
Zaujal Vás tento článek?
Ano