Rosler MURR2 Schunk

Největší větrné elektrárny rostou v Británii

V Británii vznikne největší větrná elektrárna na světě. Vláda schválila program Hornsea Project, v jehož rámci vznikne v hrabství Yorkshire na ploše 407 km2 mohutný komplex offshorových (tzn. umístěných v pobřežních vodách) větrných elektráren.

 
Projekt předpokládá vztyčení více než 300 větrných turbín, které při celkovém instalovaném výkonu 1,2 GW zprostředkují elektřinu pro více než 1,8 mil. domácností. Elektrárnu bude stavět dánská firma DONG Energy, a dokončení je plánováno na rok 2020. Obří energetický systém by měl pokrýt 5 % (a výhledově až 10 %) britské poptávky po elektřině.
Ve Velké Británii byly už na jaře letošního roku zprovozněny zatím největší a nejvýkonnější větrné turbíny na světě. V Irském moři, poblíž Liverpoolu, bylo spuštěno rozšíření tamní offshorové větrné farmy Burbo Bank, které se rozkládá na ploše 40 km2. Nové turbíny s celkovým instalovaným výkonem 258 MW jsou zhruba dvakrát výkonnější než ty, co byly nainstalovány v Burbo Bank (souhrnný s již dříve umístěnými tak činí 348 MW) a také větší. Každá z 32 nových větrných turbín - obdobných jako ty, s nimiž se počítá pro projekt Hornsea - produkuje 8 MW energie a dosahuje výšky 195 m (tzn. o 15 m výše než vrchol proslulého londýnského mrakodrapu „Okurka“ a je vyšší a širší než obří vyhlídkové kolo zvané Londýnské oko). Průměr rotoru je 164 m a jedna lopatka je dlouhá stejně jako 9 londýnských autobusů.
A tím to ale ještě nekončí - připravuje se už Hornsea Project Two, situovaný 89 km od pobřeží Yorkshire, s kapacitou 1386 MW, který po svém dokončení v roce 2022 překoná nyní budovaný Hornsea Project One. Společnost DONG Energy hodlá dosáhnout do roku 2025 celkovou kapacitu větrných elektráren v objemu 11-12 GW.
 
Publikováno: 1. 4. 2018 | Počet zobrazení: 893 článek mě zaujal 209
Zaujal Vás tento článek?
Ano