Rosler MURR2 Schunk

DMG MORI posiluje digitalizovanou výrobu

Na přelomu ledna a února pořádá společnost DMG MORI tradičně první ze série svých Dnů otevřených dveří neboli Open House v jednom ze svých sídel Deckel Maho v Pfrontenu. Letos přivítala ve svém závodě a sídle v podhůří bavorských Alp na 9 tisíc zákazníků a pracovníků obchodních oddělení i desítky novinářů, aby jim představila plné spektrum svých technologických kompetencí a plány na letošní rok.

 

Priority DMG MORI pro rok 2018 shrnul její prezident Dr. Masahiko Mori do slov: digitalizace, automatizace, aditivní výroba, technologická excelence a DMQP. Na ně byla zaměřena i hlavní témata pfrontenského setkání spolu s aktivitami firmy v oblasti leteckého a kosmického průmyslu, tváření a forem a digitální továrny, což byly i stěžejní okruhy letošní expozice. Jejím ústředním leitmotivem byla „Cesta digitalizace", a celosvětová digitální transformace v průmyslové výrobě, jejíž praktickou podobu firma prezentovala přímo ve svém výrobním areálu.
Oproti předchozím ročníkům Open House byl ten letošní, úvodní možná poněkud skromnější, pokud jde o světové premiéry nových strojů - firma zde uvedla jen jeden - což však v žádném případě neznamená, že by tu nebylo na co se podívat. Na ploše 8500 m² firma na sedmi desítkách strojů a inovačních výrobních procesech představila průřez špičkových technologií a portfolia značky, včetně Center excelence zaměřených na různé průmyslové sektory, z nichž právě sekce orientovaná na letecký a kosmický průmysl má v Pfrontenu své domovské zázemí.

Nové platformy pro digitalizaci i údržbu
DMG MORI nabízí zákazníkům a dodavatelům integrovanou strategii digitalizace s řešeními CELOS a ADAMOS. Pomocí systému CELOS je možné komplexně propojit organizaci provozu se stroji a periferními zařízeními a nasadit digitalizovaná řešení pro oblast výroby i automatizace a pomocí plně integrovaných inovací realizovat koncept inteligentní výroby v rámci Průmyslu 4.0. V dubnu by se měla nabídka pro rozhraní CELOS rozšířit o další desítku nových aplikací, které rozšíří jejich celkový počet na 26. Až dosud už bylo dodáno více než 10 000 strojů DMG MORI vybavených s CELOS.
Platforma ADAMOS, o níž jsme již rovněž informovali, představuje otevřený systém pro internet věcí ve strojírenském průmyslu s širokým portfoliem nejrůznějších aplikací, do něhož jsou zapojeni různí výrobci i uživatelé obráběcích strojů a dodavatelé jejich vybavení. Tato globální aliance slouží mj. jako velké strojírenské digitální tržiště s nabídkou aplikací a řešení pro průmyslovou výrobu, včetně platforem a infrastruktury poskytovaných formou služby.
Nyní nabízí DMG MORI navíc i neproprietární platformu v podobě produktu WERKBLiQ, kde mohou být všichni účastníci procesu údržby navzájem propojeni. Tato další novinka, které měla v Pfrontenu svou premiéru, je řešením stejnojmenné firmy WERKBLiQ GmbH, kterou získala koncem loňského roku společnost DMG MORI do svého portfolia jako další milník svého digitalizačního postupu. Uživatelské rozhraní WERKBLiQ umožňuje obsluze strojů přístup k důležitým datům a klíčovým údajům v jednotlivých panelech po kliknutí na tlačítko a jak zdůraznil Christian Thönes, digitalizuje celý proces údržby a oprav a výrazně jej zrychluje.

Výroba zvaná aditivní
Jednou z oblastí, jimž je nyní věnována mimořádná pozornost, je oblast aditivní výroby, a i v Pfrontenu byly zastoupeny stroje představující tři komplexní procesní řetězce pro technologie využívající jak práškové lože, tak nanášení materiálu práškovou tryskou (až 10krát rychlejší než výroba v práškovém loži) i hybridní výrobní proces.
Posledním přírůstkem do portfolia DMG MORI v tomto segmentu je nový Lasertec 30 SLM, využívající 20letou zkušenost v oblasti aditivní výroby. Jde o vysoce přesné zařízení pro výrobu dílů o hmotnosti do 200 kg a max. rozměrech až 300 x 300 x 300 mm pomocí technologie Selective Laser Melting a programování a řízení pomocí systému CELOS SLM. Ten představuje první softwarové řešení pro CAM programování a řízení stroje tohoto typu z jednoho zdroje. Díky pokročilé kalkulaci hmotnosti a teplotních dat a automatickému přizpůsobování všech parametrů laseru umožňuje dokonalou výrobu prostřednictvím plně dynamického procesu.
Kromě toho zahrnuje i další systémy pro aditivní výrobu, včetně vícefunkčních hybridních zařízení řady Lasertec hybrid, kombinující aditivní a klasický třískový výrobní proces. Ta zahrnuje model Lasertec 65 3D hybrid kombinující aditivní výrobní proces s 5osým frézováním a soustružnicko-frézovací centrum Lasertec 4300 3D hybrid spojující proces laserového navařování s 6osým obráběním.
Jak uvedl Dr. Masahiko Mori, DMG MORI očekává letos prodej zhruba tisícovky těchto zřízení, která začínají dobývat trh zejména v Japonsku a v USA. Využití nacházejí např. při prototypování či v medicínských aplikacích. Pro aditivní výrobu je tu široké pole působnosti nejen pro výrobu, ale i v oblasti oprav a renovací apod. Nicméně, jak zdůraznil Dr. Mori, ani klasické stroje se rozhodně nechystají odejít ze scény. Právě naopak: zhruba 90 % tohoto průmyslového segmentu připadá na třískové obrábění, které tvoří i páteř nabídky DMG MORI. A důkazem toho, že je firma v této branži na trhu opravdu více než dobře zavedená, je skutečnost, že 70 % nových zakázek přichází jako opakované objednávky této značky.

NTX3000/1500 druhé generace a další novinky
Stroj, který měl na úvodních Open Days v Pfrontenu svou světovou premiéru, je vysoce produktivní soustružnicko-frézovací centrum NTX3000/1500 již 2. generace o zástavbové ploše 16,3 m2. Je vybavené vřeteny turMASTER s 3000 ot/min a max. točivým momentem 1194 Nm (jako opce s 8“/10“) a soustružnicko-frézovacími vřeteny CompactMASTER se 120 Nm točivého momentu a délkou 350 mm. Nabízí efektivní multitasking, který umožňuje přímo poháněná osa B pro simultánní 5osé obrábění komplexních obrobků, zatímco vysokou flexibilitu zajišťuje osa X s pojezdem až 125 mm pod středem vřetena. Do výbavy stroje patří i CELOS s MAPPS a Fanuc, v nabídce je i CELOS s řízením Siemens. Tato výbava ve spojení s druhým zásobníkem nástrojů (pod revolverem) s 80 mm osou Y nabízí např. 6stranné opracování komplexního obrobku do průměrů až 670 mm a délky 1540 mm.
NTX3000/1500 2. generace je však jen počátek: Celkem plánuje DMG MORI letos v rámci uvádění svých novinek na trh představit 13 světových premiér nových strojů.
Ovšem nejen velké stroje vzbudily zájem účastníků Open Days. Kromě nich to byly i často zdánlivé maličkosti, které však ve spojení s produktovou řadou otevírají nové možnosti. Příkladem může byt i nenápadná další novinka v podobě kamery ServiceCAM pro dálkovou prohlídku strojů, která je jedním z klíčových prvků nabízené služby NETSERVICE 4.0 a zlepšuje možnosti dálkového dohledu a údržby. Bezdrátově připojená WiFi kamerka s osvětlovacími LED diodami umožňuje obsluze pořizovat obrazový záznam z vnitřního prostoru stroje a zaměřovat se i na detaily jeho součástí. Tento obraz pak lze přenášet na pracoviště operátora, resp. technického specialisty vzdáleného centra, který tak přehledně vidí aktuální situaci, může ji zodpovědně vyhodnotit a poskytnout obsluze stroje kvalifikované instrukce.
Neméně důležité než představení nových či inovovaných produktů bylo i oznámení, že záruční doba všech motorových vřeten v řadě MASTER je nyní prodloužena na 36 měsíců bez omezení na hodiny. Výrobce si to může dovolit díky mimořádně dobré spolehlivosti a podstatně delší životnosti vřeten této řady ve srovnání s běžnými vřeteny. Svůj významný podíl na tom má i použití nového materiálu s označením Vacduct - inovativního typu oceli, který poskytuje vynikající odolnost proti opotřebení a teplotní stabilitu. Jak bylo zdůrazněno na tiskové konferenci, DMG MORI chce v letošním roce také nastavit nové standardy špičkové kvality služeb s programem „First Quality" a „Customer First". Tomu má sloužit i nově představený systém DMQP, což je zkratka, za níž se skrývá pojem DMG MORI Qualified Product označující stroje, nástroje, zařízení a systémy ověřené pro bezproblémovou spolupráci s nabídkou společnosti.
Samostatnou kapitolou jsou exkluzívní technologické cykly, nabízené ke strojům DMG MORI, kterých je v portfoliu firmy nyní celkem 28 - některé z nich jsou poskytovány zdarma, jiné, především speciální aplikace pro různé segmenty výroby, pak jako placený produkt. Předem odladěná automatizovaná řešení přinášejí až o 60 % vyšší rychlost při přípravě strojů a jejich nastavování než klasické programování a minimalizují riziko případných chyb. Jejich přínosem je i „vestavěné“ know-how špičkových odborníků a integrace nejnovějších technologií.
K nejmodernějším řešením nabízeným pro značku DMG MORI patří kromě nově nabízeného balíčku VCS Basic (geometrická charakteristika stroje a snadná prostorová kompenzace stisknutím tlačítka - automatická kalibrace základní geometrie a kinematiky) je k dispozici komplexně koncipovaný technologický cyklus VCS Complete. Využívá nejmodernější technologie, jako např. systém volumetrické kompenzace umožňující dosahovat až o 30 % vyšší přesnost stroje po celou dobu jeho životnosti.

Svět obráběcích strojů v roce 2018
Na úvodní tiskové konferenci Dr. Masahiko Mori, prezident společnosti a Christian Thönes, předseda představenstva DMG MORI Aktiengeselschaft, oznámili nejen záměry firmy pro nadcházející období, ale poskytli i neméně zajímavý náhled do vývoje strojírenského průmyslu na světovém trhu obráběcích strojů.
Podle statistik Německého svazu výrobců obráběcích strojů (VDW) opírajících se o statistiky a analýzy společnosti Oxford Economics, lze v roce 2018 očekávat až na několik výjimek vesměs pozitivní vývoj. A co je pro nás potěšitelné, nejlépe by si ve světovém žebříčku měla vést Evropa, kde analytici očekávají růst o 4,1 %, tedy ještě vyšší než v Asii (tam predikuje prognóza růst o 3,5 %) nebo na americkém kontinentu (souhrn za Severní i Jižní Ameriku by měl představovat vzestup o necelá tři procenta - 2,9 %)
K zemím, kde by měl trh s obráběcími stroji růst letos nejrychleji, patří hlavně středoevropské státy - konkrétně Slovensko (až o 9 %), Maďarsko (8,5 %) Polsko (7,2 %) a některé státy regionu jihovýchodní Asie - Vietnam (7,3 %) a Tchajwan (5,7 %) či Indie (5,3 %), zatímco Velká Británie může podle analytiků Oxford Economics a  VDW očekávat až 3% pokles.

 
Publikováno: 28. 3. 2018 | Počet zobrazení: 1125 článek mě zaujal 184
Zaujal Vás tento článek?
Ano