Rosler MURR2 Schunk

CES 2018: Budoucnost i retro v hi-tech hávu

Na veletrhu spotřební elektroniky CES již tradičně prezentují výrobci své produktové novinky a vizionářské projekty blízké či vzdálenější budoucnosti. Ani letošek nebyl výjimkou a „metropole hazardu“ Las Vegas opět ožila stovkami expozic vystavovatelů z řad výrobců IT, komunikační a audiovizuální techniky, bílého elektra či automobilek...

 

Zatímco předcházející roky byly především ve znamení souboje výrobců audiovizuální techniky, kdo představí větší, zakřivenější či technologicky vyspělejší obrazovku, v poslední době se pozornost vystavovatelů i návštěvníků zaměřuje spíše na internet věcí (IoT). Ten byl také jedním z hlavních trendů viditelných na letošním CES.
Ani letos samozřejmě nemohly chybět drony, které jsou posledních pár let hitem veletrhu. Na minulém ročníku se představily např. čínské pasažérské drony Ehang, jakési létající taxi, letos prezentovala obdobně zaměřený projekt italská firma Jet Capsule. Jejich prototyp připomíná svým designem létající UFO. Ovšem ve srovnání se zmíněným čínským dronem nebo osobním dopravním prostředkem z této kategorie, na němž pracuje Airbus, či německým maxidronem Volocopter, jde zatím spíše zajímavou designovou studií.  Do reálného provozu, vyžadujícího náročné certifikační procesy, mají větší šanci se dostat jeho výše zmínění konkurenti.

Souboj technologií
Televizory a nejrůznější AV systémy byly samozřejmě i letos na CESu bohatě zastoupeny, a to ne ledajaké. Samsung přivezl např. modulární TV s rekordní 146” úhlopříčkou nazvanou příznačně The Wall (zeď). Kromě obří plochy - aktuálně největší TV obrazovky na světě - disponuje ovšem i pozoruhodnou technologií MicroLED. Ta na rozdíl od ostatních běžně používaných LED technologií nevyžaduje podsvícení a filtry, ale pracuje s mikrodiodami o rozměru v řádu mikrometrů. Jde o mnohem menší diody než dnešní LED, které samy vyzařují vlastní světlo. Podle výrobce to umožňuje dosáhnout vysokou ostrost bez omezení týkající se velikosti, rozlišení či tvaru obrazovky (vzhledem k bezrámečkové technologii lze jednotlivé panely skládat k sobě a vytvořit tak televizní zeď).
Další novinkou v oblasti obrazu je systém Nano IPS, představený LG v podobě nových velkoplošných 32 a 34" monitorů. Díky aplikaci nanočástic, které absorbují některé nežádoucí vlnové délky světla, by tato technologie měla pomoci zajistit větší věrnost a čistotu barev.
Sony (kromě nejnovější generace robotického psíka Aibo vybaveného umělou inteligencí a samoučícím se systémem) představila rovněž další pokrok v zobrazovací technice: novou generaci obrazového procesoru X1 Extreme a prototyp X1 Ultimate, určené pro práci s LCD a OLED displeji. X1 Extreme zpracovává obsah po jednotlivých snímcích a X1 Ultimate pracuje s každým objektem zvlášť v jakémkoliv daném rámci. Schopnosti nových čipů představila firma stylově: předvedla 8K HDR displej poháněný tímto procesorem se špičkovým výkonem 10 000 nitů, což je uváděno jako nejvyšší hodnota ve formátu HDR (nejlepší běžné TV dosahují ca 3000 nitů).

 

Procesory pro letošní novinky
Procesory jako takové rovněž slavily na CESu úspěch a ocenění za inovativnost si z letošního ročníku odvezly novinky obou hlavních rivalů: AMD za svůj Ryzen Threadripper 1950X, a Intel za Core i9-7980XE. Nejmodernější procesory rozhodně nejsou žádná ořezávátka. V prvním případě jde o 16jádrový a 32vláknový čip s architekturou Zen a základním taktem 3,4 GHz (posílitelným na 4,0 GHz) a XFR 200 MHz vybavený 32MB L3 cache, 64 PCIe linkami, to vše s TDPv hodnotě 180 W. Intelovská konkurence disponuje 18 jádry a 36 vlákny s architekturou Skylake-X. Základní takt odpovídá 2,6 GHz, Turbo Core 2.0 boost pak 4,2 GHz a Turbo Core 3.0 boost dokonce 4,4 GHz. Čip je vybaven 24,75 MB L3 cache, nabízí 44 PCIe linek a TDP 165 W - takže máte-li zbytečné 2 tisíce dolarů, můžete mít opravdu slušný motor pro svůj počítač.
Samsung představil nový SoC (tedy “vše v jednom”) 8jádrový čip Exynos s kódovým označením 9810 pro smartphony a další chytrá zařízení s vysokým výkonem a nízkou spotřebou. Zástupce již 9. generace této řady je vyráběn 10nm technologií 2. generace, a na rozdíl od svého předchůdce s označením Exynos 8895 je tvořen z vlastních CPU (3. generace Exynos M3 a Cortex-A55) nové grafické jednotky (GPU) s architekturou Mali. Je připraven na sítě 5G, které byly rovněž jedním z ústředních témat letošního veletrhu. Obsahuje LTE modem kategorie 18 s agregací až 6 pásem a teoretickou rychlostí downloadu až 1,2 Gb/s.
Z dílny Samsungu vzešla i nově vyvinutá 16Gb paměť GDDR6, za níž získal i ocenění za technologickou inovaci. Charakterizuje ji jako nejrychlejší DRAM s nejmenší spotřebou pro aplikace nové generace, náročné na grafiku. Nové DRAM mohou pracovat při 1,3 V (oproti dnešním grafickým pamětem, které zvládají při 1,5 V pouhých 8 Gbps) a zpracovávají obraz a video rychlostí 16 Gb/s při šířce pásma 64 GB/s - to odpovídá přenosu přibližně 12 DVD zaplněných 5 GB HD videa za sekundu.

Od tabletů po sen herních profíků
K vidění byly také nové modely výkonných herních počítačů, tabletů a dalších multimediálních zařízení pro přenosnou zábavu, ale i novinky výrobců mobilních telefonů. Pro ty je však hlavní událostí roku až pozdější únorový veletrh Mobile World Congress v Barceloně, který letos proběhne na přelomu února a března. Stěžejní inovace si hlavní firmy obvykle nechávají až na tuto příležitost. To však neznamená, že by v Las Vegas nebyly k vidění zajímavé mobily. Příkladem může být smartphone čínské firmy Vivo, které se podařilo vyřešit technologický oříšek, jejž zatím v komerčně využitelné podobě nezvládli ani technologičtí giganti typu Apple či Samsung. Podařilo se jí zkombinovat své technologie s optickým senzorem Synaptics a představila první telefon se čtečkou otisků prstů pod displejem.
K zajímavostem patřil i návrat koncepce osobních mobilních digitálních asistentů (PDA), což byla miniaturní zařízení s výklopnou klávesnicí, jak si možná ještě pamětníci vzpomínají. Šlo o kapesní předchůdce ultrabooků a tabletů – jejich moderní verzi představila britská firma Planet Computers v podobě zařízení s 6” displejem nesoucího název Gemini. Tento retro komunikátor s velkou tlačítkovou klávesnicí bude svádět souboj o přízeň uživatelů s virtuálními softwarovými tlačítky na displejích tabletů a smartphonů.
I v pestré plejádě počítačů, kterým dominovaly supervýkonné herní stroje či odlehčená mobilní zařízení, se našly zajímavé kousky. Lenovo ve své expozici představilo hybridní notebook Miix 630 s nejvýkonnějším mobilním čipsetem Snapdragon 835 a odnímatelnou 12,3” dotykovou FullHD obrazovkou (jíž lze používat jako samostatný tablet se speciálním stylusem umožňujícím rukopisné zadávání textu). Miix 630 o hmotnosti pouhých 1,33 kg je připravený k uvedení na trh. Kromě vestavěného 4G LTE modemu pro připojení k internetu má mít virtuální asistentku Cortanu a až 20hodinovou výdrž na jedno nabití baterie.
Na hybridní modely a kombinace více zařízení v jednom vsadili i další výrobci - např. Dell prezentoval vylepšenou verzi výkonného notebooku XPS včetně hybridní verze 2v1. HP pak svůj konkurenční model 4K Spectre x360 (který označuje za nejvýkonnější konvertibilní zařízení na světě), či lehký tablet doplněný klávesnicí Always-Connected Envy x2.

Ve znamení virtuální reality a chytrých věcí
Pokud si vzpomínáte na šílenství kolem google glass na minulých ročnících CESu, nechal Google tento zajímavý technologický projekt časem vyšumět, ale jejich nástupci v podobě alternativ dalších výrobců se pokoušejí získat přízeň spotřebitelů i nadále. Konkurencí jim je však další fenomén - virtuální realita, která na CESu pevně zapustila kořeny.
Možná méně nápadnou, ale zato už technicky vyzrálejší skupinou byla zařízení z oblasti tzv. nositelné elektroniky - segmentu, který dominoval veletržním expozicím před několika lety, aby byl během posledních ročníků zastíněn jinými „hity“, ale nyní už se dostal do reálné komerčně dostupné podoby. K segmentu wearable electronics ovšem nepatří jen chytré hodinky a fitness náramky, ale třeba i boty. Chytrá obuv vybavená senzory a GPS jakou prezentovala francouzská firma E-vone v pánském i dámském provedení, je věc určená k běžnému nošení. Může totiž kromě monitoringu fyzických aktivit pro sportovně založené prokázat cenné služby i běžným lidem. Například seniorům, kteří občas zabloudí nebo se dostanou do nouzové situace kvůli zdravotnímu stavu. Boty jim díky přesné lokalizaci mohou přivolat potřebnou pomoc.
Několik technologií vylepšujících virtuální realitu představilo Lenovo. Jde např. o  řešení New Glass C220, které se skládá z chytrých brýlí a kapesní jednotky. Vše funguje na základě rozpoznávání a identifikování reálných objektů pomocí technologií umělé inteligence. Brýle, které jsou vhodné pro plnění nejrůznějších úkolů, jsou vybaveny např. protihlukovou interakcí či dalšími funkcemi.
Vizí společnosti Samsung je, aby byla všechna zařízení připojená a dokázala inteligentně komunikovat. Do roku 2020 chce rozšířit IoT na všechna zařízení. Na CES přivezla novou generaci chladničky Family Hub s širokou škálou chytrých funkcí. Díky hlasovému ovládání Bixby a integraci ekosystému SmartThings umožňuje ovládat a monitorovat propojenou domácnost pomocí FullHD obrazovky chladničky. Třeba se lze podívat, kdo zvoní u vchodu, nastavit termostat, zkontrolovat miminko ve vedlejší místnosti, zanechat vzkaz dalším členům rodiny apod. Obsah chladničky si mohou uživatelé prohlédnout odkudkoli pomocí aplikace View Inside a prostřednictvím aplikace Meal Planner, si z něj připravit jídlo podle nabídky receptů zohledňujících např. chuťové preference, dietní omezení či trvanlivosti potravin. Pomocí další aplikace Deals lze vyhledat nejvýhodnější nabídky k doplnění chladničky a uložit je přímo do nákupního seznamu. Prostřednictvím streamovacích platforem je možné na chladničku nechat posílat obraz z chytrého televizoru nebo z mobilu. O kvalitní zvuk se starají reproduktory AKG prémiové kvality, jimiž je chladnička vybavena. Mimochodem - podobný projekt představila už před mnoha lety firma Ericsson, která rovněž vsadila na to, že skutečným centrem domácnosti je chladnička, do níž chodí celá rodina. Koncept se však tehdy neujal, ale možná proto, že ještě nebyl ten správný čas propojenosti všeho, posedlosti lidí mobily a jejich chladnička neměla hifi aparaturu.

V lesku technologií i digitální tmě
Kromě již zmíněných technologií se na CESu představily i novinky z dalších oblastí, včetně např. aditivní výroby. Chcete-li něco vyrobit z kovu, musíte použít CNC stroj nebo speciální 3D tiskárnu za statisíce či miliony. Firma Desktop Metal vyvinula řešení nazvané Studio System, které umožňuje snadný 3D tisk z kovu, a to až 10násobně levněji než při použití laserového systému. Vytlačuje po vrstvách součásti obdobně jako tiskárna FDM, ale místo plastů používá speciální vlákno vyrobené z velmi jemných kovových částic držených spolu speciálním pojivem. Po dokončení tisku je jeho výsledek ponořen do roztoku, který rozpouští pojivo, a sintrován, aby se odstranilo veškeré zbývající pojivo a aby se kovové částice spojily.
Ovšem letošní přehlídka technologií ukázala kromě výkvětu hi-tech spotřební elektroniky a světa inteligentních propojených věcí paradoxně ještě jednu zásadní věc, a to křehkost našeho virtuálního světa a jeho extrémní závislost na fungujícím napájení všech těchto úžasných systémů. Několikahodinový výpadek proudu, který postihl Las Vegas, velmi přesvědčivě demonstroval, že naším největším problémem nemusí být malware a hackeři. I ti jsou totiž bez proudu bezmocní...

 
Publikováno: 28. 2. 2018 | Počet zobrazení: 1070 článek mě zaujal 220
Zaujal Vás tento článek?
Ano