Rosler MURR2 Schunk

Špičkové hi-tech na METAVu

Už za pár týdnů se výstaviště v německém Düsseldorfu stane hostitelem prestižního mezinárodního veletrhu METAV. Letošní 20. ročník, který proběhne od 20. do 24. února, představí nejmodernější novinky a technologie v oblasti kovozpracujícího průmyslu a nabídne možnost setkání se špičkovými specialisty z oborů týkajících se zpracování kovů a strojírenských technologií.

 

Kdo by si představoval veletrh kovozpracujícího průmyslu jen jako přehlídku různých typů obráběcích strojů a zařízení na tváření a ohýbání plechů, byl by na omylu, i když ty jsou na METAVu samozřejmě velkou měrou také zastoupeny. Během dvaceti ročníků se veletrh posunul k velkorysé prezentaci špičkové strojírenské hi-tech a technologií zaměřených výrazně do budoucnosti oboru. Nebude chybět ani bohatý doprovodný program, jehož nedílnou součástí jsou konference a workshopy o nejmodernějších trendech, jimiž se zpracování kovů ubírá.

Aditivní výroba...
Významnou oblastí veletrhu je i téma 3D tisku, jemuž je věnována i mezinárodní specializovaná odborná B2B konference o aditivní výrobě „Inside 3D Printing". Konat se bude 21. a 22. února a vystoupí na ní přední špičkoví experti tohoto oboru. „Vzhledem k tomu, že se odkláníme od klasických přednášek a dáváme přednost smysluplné interakci mezi řečníky a přednášejícími, je pro všechny zúčastněné užitečná možnost setkání se s odborníky schopnými poskytnout zásadní podporu vlastní práci v 3D tisku. To vytváří skutečnou přidanou hodnotu," říká prof. Dr. Ing. Franz-Josef Villmer z Univerzity Ostwestfalen-Lippe, která bude hostit tuto konferenci.
Příkladem, jak mohou vypadat nové obchodní modely využívající technologie aditivní výroby, je např. praxe společnosti Protiq: Zákazníci zadají požadavek a data svých 3D modelů firmě. Modely budou vytištěny z požadovaného materiálu během několika dnů a odeslány k objednateli kdekoliv na světě. Přitom kvalita je v některých procesech tak vysoká, že není potřeba ani dopracování. Aditivní výroba tak může být výhodnější např. u malých velikostí šarží nebo složitých komplexních tvarů, které jsou tradičními metodami obtížně realizovatelné.

... a metrologie v centru pozornosti
Dalším významným oborem zastoupeným na veletrhu je metrologie, zejména v souvislosti s výzvami, které přináší iniciativa Průmysl 4.0 a digitalizace výroby. Metrologie má v tomto kontextu obzvlášť náročný úkol: méně měření v měřicích laboratořích, a více měření ve výrobě. Řešení tohoto druhu musí být stále více integrována do sebeorganizujícího se výrobního prostředí. Přesným měřením výrobních procesů, umožňujícím zapojení získaných výsledků přímo do výrobních operací, přispívá moderní metrologická technologie k optimalizaci produktů v síťovém výrobním prostředí. Umožňuje např. zahájit opatření na výrobních stupních proti směru výroby a následné výrobní kroky přizpůsobovat příslušným podmínkám a předpokladům, nebo získat data pro tzv. digitální dvojče - virtuální obdobu reálného výrobku a prostřední, jeden z klíčových prvků Průmyslu 4.0.
Obrovská škála různých simulačních technologií získává neustálý význam pro optimalizaci procesu. Díky inteligentnímu strojovému rozhraní (IMI) jsou měřicí přístroje vybaveny novou úrovní inteligence. Tím se shromažďují a analyzují informace o výkonu a umožňují dálkové ovládání měřicích přístrojů jak z pracoviště, tak z mobilních zařízení.
V sekci „Quality Area“ se v Düsseldorfu představí nejnovější aplikace pro klasickou měřicí a zkušební techniku, i budoucí řešení v oblasti řízení jakosti a inovace pro zajištění kvality v Průmyslu 4.0.

Ve službách Aeskulapa
Speciální kapitolou zastoupenou na veletrhu sekcí Metal Meeting Medical Special Show je segment zdravotnických technologií. Jde o segment charakteristický extrémně náročnými požadavky, pokud jde o obráběcí stroje. V lékařských technologiích, kde je stěžejní prioritou čistota, je mimořádný důraz kladen i na snadno přístupné interiéry strojů, automatické odstraňování třísek a vysokotlaké chladicí a mazací systémy. Ty samočisticí s filtrem o Ø 20 μm zajišťují, že automatické soustruhy s posuvnými hlavami mohou pracovat spolehlivě po celý den. Neméně důležité je vnější a vnitřní obrábění bez otřepů, kde největší výzva spočívá ve vnitřních vrtech v rozsahu ultra malých průměrů, tj. 0,6 až 0,25 mm a menších.
„Lékařská technologie vyžaduje vysoce přesné komponenty z hlediska kvality a rozměrové přesnosti," vysvětluje Nils Westphal, ředitel pobočky Neuss společnosti Citizen Machinery Europe. Firma těží ze svých zkušeností s výrobou vysoce přesných a spolehlivých součástí díky svému původnímu zaměření na výrobu hodinek. Ve zdravotnické sekci bude Citizen vystavovat soustruh s klouzavou hlavou Cincom M16-4M8, schopný obrábět v 10 až 12 osách obrobky o Ø 1 až 16 mm a maximální délce obrábění 200 mm. Umožňuje tak vyrábět v jediném nastavení díly speciálního tvaru (jako jsou zkosené implantáty z dentální techniky s komplikovaným vrtáním se šikmými otvory) vyrobené z titanu nebo nerezové oceli.  /sb/

 
Publikováno: 28. 2. 2018 | Počet zobrazení: 1087 článek mě zaujal 230
Zaujal Vás tento článek?
Ano