Rosler MURR2 Schunk

ČNB poprvé udělila licenci pobočce banky se sídlem mimo EU

I když tyto nenápadné zprávy zůstávají obvykle ve stínu bombastických prohlášení a investičních příslibů doprovázejících většinou jednání českých státníků se zahraničními protějšky, jejich význam není o nic menší, ba právě naopak. A tak možná uniklo pozornosti, že v ČR se začínají etablovat zastoupení významných čínských finančních institucí.

 
Po Bank of China, jejíž pobočka působí v Praze již od roku 2015 jako odštěpný závod Bank of China (Hungary) Close Ltd., se nyní připravuje otevřít svou pobočku v Česku druhá velká čínská banka ICBC: Čínská průmyslová a obchodní banka (Industrial and Commercial Bank of China). Jako obchodní firma působí v Praze formou Organizační složky zahraniční právnické osoby od prosince loňského roku. Zřízení pobočky v Česku, která by měla obsluhovat kromě ČR i některé další země, chystá banka na poslední čtvrtletí letošního roku. ICBC je na základě posledních údajů o výši bilanční sumy největší světovou bankou.
ICBC již dříve získala potřebné povolení pro vstup do Česka od čínského regulátora a v květnu letošního roku udělila této finanční instituci licenci i ČNB jako vůbec první licenci pobočce banky, která má sídlo v zemi mimo EU. Na rozdíl od poboček jiných bank, které mají sídlo v členské zemi EU a které se účastní systémů pojištění vkladů v dané zemi (např. pobočka mBank v Polsku, ING Bank v Nizozemsku, ale i pobočka další čínské banky - Bank of China, jejíž evropská centrála má sídlo v Maďarsku) se ICBC se sídlem v Pekingu účastní přímo českého systému pojištění vkladů, jak upozornila ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová s tím, že na českém bankovním trhu je banka ICBC první a jedinou pobočkou banky, která nemá sídlo v ČR, ale řídí se českým systémem pojištění vkladů.
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok uvedl při předání oficiální licence v Pekingu zástupci ICBC na zřízení pobočky v ČR, že tím „vzniká velký prostor pro to, aby se mohla podílet na financování aktivit pro český průmysl".  Například investiční fond čínské banky by mohl vstoupit jako strategický partner do českých firem. Vklady klientů pobočky ICBC v Praze jsou pojištěné u Garančního systému finančního trhu a vztahují se na ně stejné podmínky pojištění jako na vklady uložené v českých bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách. Základní limit pojištění činí i v tomto případě obdobně jako v ostatních zemích EU 100 000 eur (2,65 mil. Kč) na jednoho klienta u jedné instituce, u některých je ve výjimečných případech i vyšší.
Svůj zájem vstoupit na český trh projevila již dříve i další z hlavního kvarteta „velké čtyřky“ čínských bank a zároveň jedna z největších světových bank vůbec - China Construction Bank (CCB). V původních informacích bylo zmiňováno, že plánuje nejen poskytování služeb klientům, ale i financování velkých infrastrukturních staveb a provádění operací v jüanech. Její pobočka v Praze by mohla být zároveň první pobočkou této banky ve střední a východní Evropě. CCB však zatím žádné konkrétní aktivity v tomto směru nepodnikla.
 
Publikováno: 2. 10. 2017 | Počet zobrazení: 1334 článek mě zaujal 213
Zaujal Vás tento článek?
Ano