Rosler MURR2 Schunk

Origami robot nepotřebuje baterie

Výzkumným pracovníkům z Harvardské univerzity se podařilo vytvořit miniaturní, skládačkami origami inspirované roboty, které se pohybují díky působení bezdrátového elektromagnetického pole. Jak informoval časopis Science Robotics, roboti nevyžadují žádné na sobě umístěné baterie.

 
Vyvinuté zařízení příliš nepřipomíná to, co si obvykle představujeme pod pojmem robot - jsou to ploché, tenké plastové čtverečky skládající se ze tří vnějších trojúhelníků, připojených ke středové části tištěného obvodu pomocí závěsu. Tento závěs je připojen ke svitkům z kovové slitiny s tvarovou pamětí (SMA), která, když je vystavena působení proudu, je schopna se stahovat jako sval. Kombinací takovýchto jednotlivých „svalů" je možné vytvořit větší končetiny, které by mohly nabídnout zajímavé možnosti. Harvardský tým demonstroval své origami roboty tím, že spojil samostatné origami „klouby" a vytvořil malé robotické rameno - schopné ohnout se vlevo a vpravo, a zároveň otevírat a zavírat chapadla. Pohyb paže může být řízen změnou frekvence vnějšího magnetického pole.
„Roboti Origami jsou atraktivní skupinou kvůli své jednoduchosti a praktické řešení jejich problémů v oblasti napájení a řízení v malých měřítkách je velmi užitečné, protože baterie v takovýchto rozměrech přinášejí omezení," uvedl vedoucí výzkumník Mustafa Boyvat.
Tvůrci projektu, který je nyní ve fázi výzkumu, doufají, že by takovíto roboti mohli najít uplatnění např. v oblasti medicíny v biomedicínských aplikacích, kde by umožnila vyvíjet malé a bezdrátově řízené lékařské nástroje. Jedním z možných použití by byl např. polykatelný přístroj fungující jako alternativa k nepohodlnému endoskopu. Zvenčí ovládaný miniaturní robot by uvnitř lidského těla mohl provádět jednoduché úkoly, jako je pořizování obrazového záznamu apod.
S podobným nápadem přišli i výzkumnici z Massachusetts Institute of Technology (MIT) v podobě projektu vstřikovatelných robotů a loni představili iniciativu, jejímž cílem je vytvořit robustní origami roboty schopné opravit rány, vytáhnout z těla cizí předměty nebo dokonce potenciálně provést mikrochirurgii na měkkých tkáních.
 
Publikováno: 2. 10. 2017 | Počet zobrazení: 1091 článek mě zaujal 217
Zaujal Vás tento článek?
Ano