Rosler MURR2 Schunk

Spolehlivé řešení propojovacích konektorů

Pod názvem Flexstrip představila německá firma TE Connectivity pružné propojky umožňující mnohovodičová desková (board-to-board) spojení, která mohou být opakovaně ohýbána bez porušení. Jsou vysoce odolnou alternativou ke konvenčním drátovým point-to-point zapojením.

 
Propojky jsou vhodné pro širokou škálu aplikací od spotřební elektroniky, mobilních terminálů, čteček čárových kódů, tiskáren až po automobilový sektor a průmyslové stroje. Rodina Flexstrip zahrnuje několik různých typů pro různé aplikace a provozní podmínky. Všechny mají konstrukci s plochým vodičem, která nabízí výbornou flexibilitu a odolnost proti vibracím a vysoký počet ohýbacích cyklů. Propojky vyhovují všem standardním deskám s plošnými spoji (PCB) a nevyžadují žádné speciální úpravy. Tím je zajištěna snadná montáž i pájení, stejně jako nízké náklady na instalaci.
Konstrukce plochého vodiče se provádí pomocí speciálního výrobního procesu, který zahrnuje postupné zplošťování kulatých vodičů, což je právě faktor, který dává systému Flexstrip jeho vysokou flexibilitu. Konvenční kulaté kolíky na obou koncích zajišťují jednodušší montáž a pájení. Hladký bezvrubový přechod z plochého vodiče na kruhové kontaktní kolíky zajišťuje ukončovací oblast, bez rizika zlomení a bez neúměrného zatěžování.
Když jsou elektronická zařízení vystavena silným vibracím, může dojít ve struktuře zařízení a PCB k rezonanční frekvenci. Když jsou PCB spojeny point-to-point zapojením, může to vést k vysoké úrovni zatížení, a nakonec zlomení drátu, zejména u koncových bodů, které jsou obvykle nejslabším článkem v systému. S vodičem ploché konstrukce dokážou propojky Flexstrip mnohem lépe absorbovat takové namáhání, protože zatížení se přenáší rovnoměrně po celé délce. Kromě toho působí i jako tlumič vibrací - zajistí, aby se všechny vibrace rozptýlily a nebyly přenášeny do jiných oblastí na zařízení, kde mohou způsobit další problémy.
Snadno použitelné propojky umožňují spojení mezi PCB bez nutnosti jakéhokoliv odizolování nebo přípravku. Jsou k dispozici s různými izolačními materiály (nomex, teflon, polyester a kapton) pro průmyslové, automobilové a vojenské či letecké aplikace. Např. nomex aramidová izolace je nabízena jako ekonomický materiál pro všeobecné použití v aplikacích, kde není rozhodující změna stejnosměrného odporu vlivem vlhkosti. Polyester má nižší teplotní odolnost, ale také vynikající elektrické a mechanické vlastnosti. Je vhodný pro použití v aplikacích s vysokou vlhkostí. Kapton polyamidová verze nabízí vynikající mechanické vlastnosti, zejména při velmi vysokých teplotách. Pro náročné situace je určena teflon fluoropolymerová varianta, která má vynikající elektrické, mechanické a chemické vlastnosti a je zvláště vhodná pro aplikace, kde je vysoká vlhkost nebo měnící se klimatické podmínky.
Propojky mohou být dodávány s 2 až 65 vodiči v devíti různých stupních, délka propojek je až 0,75 m, a k dispozici jsou i kolíky různé délky a výběr z 15 různých zakončení konektorů na obou stranách. 
 
Publikováno: 31. 8. 2017 | Počet zobrazení: 1347 článek mě zaujal 250
Zaujal Vás tento článek?
Ano