Rosler MURR2 Schunk

Bezvzduchové pneumatiky pro cyklisty

Zhruba před šesti lety se objevily první informace o prototypových pneumatikách, které místo stlačeného vzduchu používaly ohebné prvky z termoplastové pryskyřice. Poté probleskly zprávy o testování těchto plastových kol na vozidlech, ale podle všeho prvními, kdo budou moci tyto unikátní pneumatiky-nepneumatiky využít, budou cyklisté...

 
Plastová pseudopneumatika (pokud tedy lze vůbec nazvat pneumatikou kolo neobsahující stlačený vzduch, jenž dal pneumatikám jejich název) nevyužívající vzduchovou náplň jako její konvenční protějšky byla vyvinuta v rámci partnerství mezi společnostmi Bridgestone Corporation a Bridgestone Cycle. Vyráběny jsou převážně ze stejné recyklovatelné pryskyřice jako jejich větší protějšky testované na automobilech a jejich gumový vnější běhoun může být rovněž recyklován.
Hlavní a charakteristickou výhodou této novinky je, že pneumatiku AirFree Concept nelze propíchnout či prorazit a tudíž po defektu nesplaskne jako klasické pneu. Navíc nemusí být nikdy nahuštěna či dohušťována. Výrobce poukazuje, že vzhledem k těmto atributům by bezvzduchové pneumatiky mohly umožnit větší flexibilitu při konstrukci jízdních kol. Naopak ovšem podle všeho zatím neexistuje způsob, jak jednoduše upravit jejich tvrdost podle požadavků jezdce tak, jak je to možné u běžných vzduchových pneumatik.
V současné době Bridgestone hodnotí proveditelnost pneumatik a uvádí, že komerční verze může být k dispozici do roku 2019.
 
Publikováno: 31. 8. 2017 | Počet zobrazení: 1324 článek mě zaujal 237
Zaujal Vás tento článek?
Ano