Rosler MURR2 Schunk

Povedená dvojice Citroën Jumpy a Peugeot Expert

Sesterské značky Citroën a Peugeot koncernu PSA tvoří lehké užitkové vozy přes 80 let. Díky těmto zkušenostem dokážou přizpůsobit každé řešení konkrétnímu způsobu užití firemních zákazníků. V současnosti se jim velmi daří díky loni představeným modelům Citroën Jumpy a Peugeot Expert v segmentu středně velkých dodávek a také později představeným osobním verzím Citroën SpaceTourer a Peugeot Traveller.

 

Citroen nabízí v portfoliu užitkových modelů Berlingo, Berlingo Electric, nový Jumpy a větší Jumper. Obdobnou strukturu v užitkových verzích nabízí i značka Peugeot: od nejmenší řady Partner, včetně elektrické verze, přes nový model Expert až po největší Boxer.   
Malé Berlingo vyniká robustností a prostorným interiérem. Prezentuje se jako furgon ve dvou různých délkách: L1 s objemem nákladového prostoru 3,7 m3 a L2 s objemem až 4,1 m3. Do nákladového prostoru L2 je možné naložit až dvě europalety. Berlingo může být rovněž ve verzích jako podlaha s kabinou pro karosářské přestavby a jako 5místný furgon s vestavbou třech sedadel ve 2. řadě. Elektrická verze Berlingo Electric disponuje stejnými délkami jako verze se spalovacím motorem L1/L2 (438/463 cm).

Nové motory pro Jumper
Největší z flotily užitkových Citroënů model Jumper dostal koncem loňského roku řadu nových dieselových motorů BlueHDi splňující emisní normu Euro6. Agregáty vzešly z dílny skupiny PSA a mj. přinášejí novou koncepci systémů vstřikování. Jsou uzpůsobeny pro náročné každodenní používání. Díky architektuře výfukového vedení s katalyzátorem SCR umístěného před filtrem pevných částic s aditivem došlo k výraznému snížení emisí oxidů dusíku (NOx) až o 90 % a také o 4 % emisí CO2. Ve srovnání s motory předchozí generace dokázaly snížit spotřebu paliva o více než 1,3 l na 100 km.
Šestice nových dvoulitrových motorů o výkonech od 81 do 120 kW nepřinesla jen úspory z hlediska spotřeby, ale i údržby. Jumper totiž vyžaduje frekvenci údržby, která je jedna z nejvýhodnějších ve své kategorii: 50 000 km nebo 2 roky. Jeho celkové náklady na vlastnictví (TCO – Total Cost of Ownership) jsou jedny z nejlepších.  

Jumpy se vyplatil
V loňské novince modelu Jumpy se jeho tvůrci zaměřili na ergonomii, bezpečnost, nízké provozní náklady a maximální užitnou hodnotu. Oba vozy, jak Jumpy, tak i sesterský Expert, přinesly do této kategorie nová řešení pro firemní zákazníky. Oba vycházejí na rozdíl od konkurenčních značek v tomto segmentu ze zcela nové modulární platformy EMP2. Díky tomu nabízejí větší komfort, řadu bezpečnostních prvků a optimalizovanou architekturu pro více funkcí, např. užitečné zatížení je 1400 kg, objem nákladového prostoru 6,6 m3 a na tažné zařízení umožňuje připojit až 2,5 t. Design se tvůrcům povedl, vyznačuje se typickými rysy užitkového vozu s dominantní krátkou kapotou, ale kombinovaný s prvky oblíbených SUV.
O pohon se stará jeden ze sedmi vznětových motorů s technologií BlueHDi. Tři 1,6 l a čtyři 2 l agregáty disponují výkony od 70 do 130 kW. Kromě optimalizované spotřeby paliva a nižšími emisemi přináší i úsporu provozních nákladů - interval údržby je 40 000 km nebo dva roky.
Jumpy je v nabídce jako furgon se dvěma a třemi místy, v provedení polokombi nebo kombi s možností převozu až devíti cestujících. Nabízí tři délky karoserie: L1, L2 a L3 v ČR označované jako XS (460 cm), M (495 cm) a XL (530 cm). Nejkratší délka XS nebyla zatím zcela běžná, ale brzy si získala si oblibu kvůli své praktičnosti. Šířka vozu 192 cm je stejná pro všechny varianty, výška je jednotná pro varianty XS a M, a to 190 cm z důvodu vjezdu do krytých parkovišť např. v obchodních centrech.
Jumpy přinesl do segmentu technologie, které tam do té doby nebyly, jako např. boční posuvné dveře s hands free ovládáním, kdy stačí kopnout nohou pod rohem nárazníku, aby se posuvné dveře otevřely, nebo parkovací asistenční systém Top Rear Vision, head-up displej s promítáním informací (rychlost, tempomat, navigační povely a výstražné upozornění na riziko) do zorného pole řidiče, inteligentní protiprokluzový systém Grip Control a Connect Nav s on-line 3D navigací s hlasovým ovládáním a dotykovým displejem. Pro větší komfort disponuje Jumpy pasivním systémem umožňujícím měnit tlumení podle světlé výšky vozu.

Expert je ta tom podobně
Sesterská značka Peugeot obnovila stejně jako Citroën modelovou řadu v segmentu LUV a ve stejném čase představila novou generaci modelu Expert. Oba vozy disponují shodnými technologiemi a také sníženou hmotností. Expert v provedení furgon má shodné rozměry s Citroënem Jumpy, jen u různých délek je pojmenování pro ČR jiné: L1 je Compact (460 cm), L2 - Standard (495 cm) a L3 - Long (530 cm). Verze Compact - nejkratší Expert stejně jako Jumpy XS - se vývojářům PSA povedly a koncern musel zřídit třísměnný provoz v továrně na severu Francie. Po uvedení osobních verzí Peugeot Traveller a Citroën SpaceTourer bylo rozhodnuto pro velkou poptávku prodloužit třísměnný provoz až do března 2018.
Tyto kompaktní vozy se totiž díky parametrům a kratším převisům hodí pro svou velmi dobrou manévrovatelnost výborně i do městského provozu. Expert furgon je k dostání ve dvou úrovních výbavy: Access a Allure. Pak je k dispozici jako polokombi s 5 či 6 sklopitelnými sedadly, plošina s kabinou a devítimístné kombi.
Pohon zajišťují totožné moderní motory BlueHDi splňující Euro6 jako v případě Citroënu Jumpy. To samé platí i pro nové technologie. Poprvé se u Experta objevuje dotykový 7" displej, který doplňuje multimediální systém. Nová platforma EMP2 umožnila snížit hmotnost vozu oproti předchozí generaci o 100 až 150 kg podle použitého motoru. V testech EuroNCAP získal díky novému podvozku a zesílené karoserii plných 5 hvězdiček. Za příplatek může být furgon vybaven tažným zařízením s různými snímatelnými háky a Combi odnímatelným celým tažním zařízením. Expert nabízí velmi nízké provozní náklady, zejména díky spotřebě paliva a servisnímu intervalu 40 000 km nebo 2 roky. Jak Jumpy tak i Expert nevynikají jen vysokou užitnou hodnotou, ale i velmi příjemnými cenami. Jumpy furgon L1 je v akční nabídce za cenu od 389 900 Kč a Expert ve stejné konfiguraci od 379 900 Kč bez DPH.

 
Publikováno: 31. 8. 2017 | Počet zobrazení: 2033 článek mě zaujal 276
Zaujal Vás tento článek?
Ano