Rosler MURR2 Schunk

Rozvoj technologií nutí firmy „předvídat budoucnost“

Studie Technology Vision 2017 analytické společnosti Accenture tradičně předpovídá nejvýznamnější trendy v oblasti technologií, které vyvolají během následujících tří let zásadní posun v podnikání. Jedním z hlavních závěrů studie je fakt, že technologie zásadně mění pracovní trh - jde o nejvýraznější hospodářské transformace od průmyslové revoluce.

 
Firmy nahrazují tradiční pevné firemní hierarchie využíváním nezávislých expertů. Změny firemní struktury potvrzuje i aktuální studie, která uvádí, že 85 % řídících pracovníků plánuje během dalšího roku zvýšit využití nezávislých pracovníků na volné noze. Ti vnášejí do firem know how nejnovějších technologií a současně ji zásadně proměňují. Práci zaměstnanců ve firmách podporují technologie vytvářené „lidmi pro lidi“ - ty se snaží plynule předvídat naše potřeby a nabízet maximálně personalizované služby. Což ovšem znamená, že i firmy a jejich zaměstnanci tak musí předvídat pravděpodobný směr vývoje. Toho jsou si šéfové firem dobře vědomi, protože 80 % z nich v průzkumu souhlasí, že organizace musí pochopit nejen to, kde jsou lidé dnes, ale i to, kde chtějí být, a přizpůsobit technologie, aby pomáhaly dosažení žádoucích výsledků.
Studie určuje 5 stěžejních technologických trendů, které jsou klíčové pro úspěch v podnikání v dnešní digitální ekonomice:
- Umělá inteligence (AI - Artificial Intelligence): Přichází období zralosti umělé inteligence, která řeší velké i malé problémy zjednodušením nebo interakcí a stává se novým uživatelským rozhraním (UI - User Interface). Téměř 79 % respondentů souhlasí s tím, že AI přinese revoluci ve způsobu, jak získávají informace od zákazníků a jak s nimi komunikují.
- Design zaměřený na člověka: Rozhodnutí o designu technologií jsou přijímána lidmi pro lidi. Technologie se přizpůsobuje tomu, jak se chováme, a učí se od nás, aby zlepšila naše životy.
- Ekosystémy jako makrokosmy: Platformové společnosti, které poskytují jednotný přístupový bod k více službám, úplně rozbily pravidla toho, jak firmy fungují a konkurují si. Nejen, že potřebují platformovou strategii, ale potřebují i bohatý a robustní přístup, aby mohly v této informační éře zaujmout vůdčí postavení.
- Tržiště pracovní síly: Počet pracovních platforem na zakázku a online řešení pro řízení práce strmě stoupá. V důsledku toho progresivní společnosti rozpouštějí tradiční hierarchie a nahrazují je trhy pracovních talentů, což je zase motorem nejvýraznější hospodářské transformace od průmyslové revoluce.
- Krok do neznáma: Aby uspěly v digitální ekonomice, musejí se podniky vydat na neprobádané území a místo toho, aby se zaměřily pouze na zavádění nových výrobků a služeb jako dosud, měly by přemýšlet v širším měřítku - chopit se příležitostí a zavést pravidla a normy pro zcela nová odvětví.
 
Publikováno: 26. 5. 2017 | Počet zobrazení: 1529 článek mě zaujal 262
Zaujal Vás tento článek?
Ano