Rosler MURR2 Schunk

Intel sází na „ultrabooky“

Intel Capital, globální investiční společnost, jež investuje do technologicky zaměřených začínajících firem po celém světě (od roku 1991 investovala přes 10 mld. amerických dolarů do více než 1140 firem v 50 zemích světa), oznámila na tchajwanském veletrhu Computex vytvoření speciálního fondu ve výši 300 mil. amerických dolarů pro tzv. ultrabooky.  Cílem je urychlit revoluci v oblasti osobních počítačů  

 

Fond se bude zaměřovat na podporu inovace v nové kategorii osobních počítačů, které mají nabízet kombinaci výkonu a funkcí dnešních notebooků s funkcemi spojovanými s tablety. Ultrabooky, které představují nový koncept výkonného mobilního počítače na platformě Intel, budou tenké, lehké a elegantní, mají nabízet vysoký uživatelský komfort – a to za cenu nižší než 1000 dolarů.
Právě pro uskutečnění této vize vytvořila společnost Intel Capital speciální fond, jehož prostřednictvím bude investovat do společností vyvíjejících hardwarové i softwarové technologie. Jde o technologie, které nabídnou lepší uživatelskou zkušenost, vyšší životnost a kapacitu baterie, jež by zajistila až celodenní provoz těchto zařízení, tenké komponenty a nové platformy, na způsob, jímž uživatelé komunikují s těmito novými přenosnými počítači, tzn. hlavně čidla a dotykové technologie, dále novinky umožňující inovativní design přístrojů a v neposlední řadě též vyšší úložnou kapacitu. Celkovým cílem fondu, který bude investovat v horizontu příštích tří čtyř let, je vytvořit cyklus inovace a systémových funkcí pro tuto novou a rostoucí kategorii mobilních počítačů, v níž Intel vidí velkou perspektivu pro budoucnost osobní počítačové techniky. Bližší představu jak by měla takováto zařízení vypadat si lze učinit z videa na: ttp://www.youtube.com/watch?v=d61LiyoyM-Y

Inovace jménem ultrabooky   
„Ultrabooky mají všechny předpoklady pro to, aby se staly významnou oblastí inovace v globálním odvětví, jehož objem dosahuje 261 miliard amerických dolarů ročně. Fond se bude zaměřovat na investice do společností budujících technologie, které vnesou revoluci do způsobu práce s počítači a ze současných mobilních počítačů udělají věc, bez níž se uživatel neobejde,“ prohlásil předseda představenstva Intel Capital a výkonný viceprezident společnosti Intel Arvind Sodhani.
„Osobní počítač, který letos slaví své 30 výročí, se během své historie dokázal neustále vyvíjet a Intel usiluje o další významný posun v oblasti mobilních počítačů,“ říká viceprezident a generální manažer PC Client Group společnosti Intel Mooly Eden. „V roce 2003 Intel uvedl na trh procesorovou technologii Intel Centrino se zabudovanou wi-fi. Zároveň společnost vytvořila fond ve výši 300 milionů amerických dolarů, z něhož byly prováděny investice do rizikového kapitálu a dalších iniciativ v odvětví. Díky tomu bylo dosaženo přechodu od stolních počítačů k počítačům mobilním, umožňujícím práci kdekoli a kdykoli. Dnes Intel opět vytvořila investiční fond, z něhož bude financována další významná změna v dějinách výpočetní techniky,“ řekl Mooly Eden.

Tři kroky pro příští roky
Strategie pro realizaci této vize představuje tři základní fáze. První začne již letos v podobě procesorů Intel Core druhé generace. Tato rodina produktů umožní vytvářet tenké, lehké a elegantní počítače tenčí než 21 mm, které budou uživatelům dostupné za běžné ceny. Systémy postavené na těchto procesorech by se měly na trhu objevit už na podzim letošního roku.
Pro uvedení ultrabooků ještě letos bylo zapotřebí úzké spolupráce napříč celým odvětvím počítačového průmyslu. Intel proto ve snaze zajistit, aby ultrabooky nabídly skutečný přínos, úzce spolupracoval s výrobci počítačů, z nichž řada se na této iniciativě podílí od samého počátku. „Ultrabooky využívají nejlepší stávající technologie, ty integrují s elegantním designem a výjimečnou životností baterie a uživateli tak přinášejí zcela novou úroveň komfortu. Tento nový typ osobních počítačů jde ruku v ruce s naším zaměřením na inovativní notebooky, které dál posunou hranice mobility,“ říká prezident produktové divize společnosti Lenovo Peter Hortensius.
Druhá fáze této iniciativy je spojena s novou generací procesorů Intel, které jsou zatím označovány jako Ivy Bridge a k dispozici by měly být v prvním pololetí roku 2012. Ivy Bridge s 3D tranzistory vyráběné 22 nm technologií jsou druhou generaci procesorů Intel Core (první byla Sandy Bridge, neboli Core iX), jejich platforma nabídne technologie USB 3.0 a Thunderbolt, a notebooky založené na těchto čipech nabídnou nižší spotřebu, lepší vizuální výkon, rychlejší odezvu a rovněž vyšší úroveň zabezpečení.
Třetím krokem jsou pak produkty Intelu naplánované pro rok 2013, známé prozatím pod kódovým označením Haswell. U nich se očekává významné snížení spotřeby na polovinu „termálního bodu“ dnešních mikroprocesorů.
Podstatný je samozřejmě i komerční efekt: „Ultrabooky", které podle vyjádření Intelu překlenují mezeru mezi tradičními PC a tablety, by podle viceprezidenta společnosti Seana Maloneyho během roku a půl do konce roku 2012 mohly obsadit 40 % světového trhu notebooků. Jonney Shih, šéf firmy Asus, která představila na Computexu jeden z prvních modelů této kategorie, ultratenký Asus UX-21, se domnívá, že výhledově by tato nová zařízení mohla reprezentovat až polovinu trhu.

Ultrabooky přicházejí 
Asus UX21, první počítač vyhovující novým specifikacím Intelu pro ultrabooky: elegantní štíhlý, v nejširším místě pouhých 17 mm tenký počítač o celkové hmotnosti 1,08 kg s tělem z eloxovaného hliníku je vybaven displejem o úhlopříčce 11,6” s rozlišením 1366x768, druhou generací procesorů Intel Core (i5 nebo i7), SSD SATA III diskem firmy SanDisk (64 nebo 128 GB). K jeho výbavě patří také 4 GB RAM, touchpad podobný ovládacím zařízením smartphonů, rozhrani mini-HDMI, USB 2.0 a jeden USB 3.0 port. Schopnost “instant-on”, kterou jej obdařil výrobce, umožňuje probuzení ultrabooku z klidového režimu během několika sekund, což je velmi podstatné pro uživatele.  /rd/

 

 

 
Publikováno: 19. 10. 2011 | Počet zobrazení: 2923 článek mě zaujal 580
Zaujal Vás tento článek?
Ano