Rosler MURR2 Schunk

Profilová technologie pro automatizaci ze Žďáru nad Sázavou

Před 40 let se německá společnost Maschinenbau Kitz GmbH, rozhodla jít cestou vývoje a výroby produktů pro automatizaci provozu. Pod obchodní značkou mk Technology Group dnes nabízí čtyři hlavní obory, které jsou mezi sebou plně kompatibilní. Jde o profilovou technologii, dopravníky, lineární vedení a vybavení provozu.   

 

Díky exklusivní smlouvě se společností AMPO ze Žďáru nad Sázavou, která se tímto stala výhradním zástupcem pro ČR, se stávají tyto produkty dostupnějšími pro české konstruktéry a výrobce.
Stavebním kamenem celé technologie je systém tažených hliníkových profilů z vysoce kvalitních slitin a bohatý výběr montážních prvků. Čtyři základní série profilů (25, 40, 50 a 60) se dělí dle rozteče mezi T drážkou a použitelností v jednotlivých aplikacích. Podélnou T drážkou jsou vybaveny všechny profily a slouží k uchycení montážních prvků nebo umístění výplní, jako jsou desky a pletiva. Stejně tak je možné při nevyužití drážku zakrýt krycím pásem a tak zabránit hromadění nečistot. Oproti konkurenčním řešením je geometrie profilů navržena tak, aby při montáži došlo k co nejpřesnějšímu spojení a tak bylo zabráněno usazování nečistot ve spárách nebo dokonce uvnitř profilu. V nabídce je možnost úpravy profilů pro zlepšení konstrukčních vlastností, jde zpravidla o předvrtání děr, závitů, drážkování či řezání různých úhlů na koncích profilů. Dále je také možnost dle požadavků profily ohýbat. Komplexní systém montážních a kotvících prvků umožňuje vytvářet konstrukce od jednoduchých až po ty složité. V nabídce je dostatek komponent až po složitější komponenty pro rozvody hydraulických, pneumatických nebo elektrických prvků. Nechybí ani ucelená řešení v podobě modulů jako jsou např. otočné stoly, teleskopické profily nebo podvozky.

Vybavení provozu
Velice úzce navazujícím oborem je Vybavení provozu. Tento samostatný obor, plně využívá profilové technologie a doplňuje je o bezpečnostní a jiné prvky. Skládá se ze tří hlavních podoborů: obvodové ochrany, pracovní stanice a ZSP (zábradlí, schody, plošiny). Tyto tři základní pilíře slouží k vybavení či zdokonalení stávajících podmínek provozu. Obvodová ochrana umožňuje zabránit nebezpečnému kontaktu obsluhy se strojem nebo vymezit přístupy v provozu. Ochranu je možno volit z několika typů konstrukce (sloupek - panel, oddíl či volitelné) a výplní (akrylát, polykarbonát, PETG, hliník), ale také dveří a vstupů (otočné, posuvné, výklopné) a ostatních doplňků (bezpečnostní zámky, zarážky, úchytky a jiné). Pracovní stanice jsou navržené s ohledem na dodržení požadavků bezpečnostních norem a ergonomie. Hlavní snahou je, aby byla pracovní stanice přizpůsobena pracovníkovi a ne naopak. Mk nabízí pracovní stanice jak do výrobních a jiných provozů, tak i modely vhodné pro kancelářské využití, kde je kladen vyšší nárok na design. Pracovní stoly jsou s pevnou nebo nastavitelnou výškou (elektricky, hydraulicky, manuálně). Nechybí zde nezbytné doplňky jako elektrické rozvody, držáky nářadí, pneumatické komponenty, opěrka nohou a jiné. Třetí skupina ZSP umožňuje taktéž limitovat rizika na pracovišti a zpřístupnit některá nedostupná místa. Pomocí kombinace schodišť, zábradlí a plošin lze snadno vytvořit bezpečné cesty, přístupy, ale i nadchody a patra na pracovišti. Systém kol nebo vzduchových polštářů umožňuje snadno přemístit plošinu na požadované místo.

Lineární vedení
Dalším oborem je mk Lineární vedení, určené pro přesné pohony pro posuvy a polohování. Lineární vedení je konstruováno pro valivý pohyb s nízkým koeficientem tření. Vysoká kvalita zpracování povrchu umožňuje ochranu kluzné plochy a zároveň snižuje tření. Ve spojení s profilovou technologií dokáže lineární vedení plně pokrýt potřeby provozu. Dostupné jsou tři typy vedení: kluzné, válečkové a s rotačním ložiskem. Jejichž hlavní výhodou je možnost vysokého zatížení, hladký pohyb, nízká hlučnost, zaměnitelnost a díky nízkému tření úspora energie. Každé řešení přináší jisté výhody a tak záleží na konkrétních požadavcích. Na vybraných typech vedení je možné nastavit předpětí a přesnost.
 
Dopravníková technologie
Možnosti využití mk dopravníků jsou neomezené. V nabídce je přes dvacet druhů dopravníků lišících se účelem použití. Parametrů pro výběr správného dopravníku, který bude splňovat nároky provozu je velké množství, ale pomocí propracovaných dotazníků lze vybrat ten nejideálnější systém. Taktéž je k dispozici online aplikace, kde se v jednotlivých krocích možno propracovat k ideální variantě dopravníku. Hlavními zástupci této technologie jsou: pásový, modulární pásový, řetězový, řemenový, s plochým řetězem, vynášecí a válečkový dopravník. Každý se liší dalšími parametry jako jsou: druh pásu, pohonu, rychlosti, maximální zátěží atd. Samostatným produktem jsou nerezové dopravníky, které byly navrženy speciálně pro provozy s vysokými hygienickými a bezpečnostními nároky např. v potravinářském, nápojovém či farmaceutickém průmyslu. Dopravníky je možné doplnit o celou řadu příslušenství jako jsou prvky pro změnu směru, úrovně dopravní cesty, stojany, podvozky, držáky senzorů, bočnice a jiné.
Výše uvedené produkty svojí kompatibilitou, funkčním designem a ekonomičností nabízejí nesčetné možnosti využití pro konstrukční řešení a to ve všech průmyslových odvětvích.

www.ampo.cz
 

 

 
Publikováno: 19. 10. 2011 | Počet zobrazení: 3832 článek mě zaujal 617
Zaujal Vás tento článek?
Ano