Rosler MURR2 Schunk

Novinky firmy Boehlerit pro obrábění

Na veletrhu EMO 2011 představí novinky ve svém produktovém portfoliu i společnost Boehlerit, tradiční dodavatel nástrojů pro precizní obrábění. Jsou zaměřeny především na vyšší výkon a efektivnost těchto procesů, a přinášejí výrazně zlepšené parametry, zejména pokud jde o pracovní účinnost, provozní úspornost a životnost nástrojového vybavení.  

 

Nová třída Steeltec LCP15T: rychleji znamená lépe
Na veletrhu EMO 2011 v Hannoveru se v expozici společnosti Boehlerit poprvé představí pod označením Steeltec LCP15T nová řada soustružnických nožů s vysokou odolností proti opotřebení. V souladu s materiálovým trendem k dosažení ještě vyšší síly vyvinula firma novou třídu a geometrie nožů pro soustružnické aplikace. Nová, tvrdší třída tvrdokovu zaručuje vysokou spolehlivost obrábění. K hlavním výhodám ostří z tohoto inovativního materiálu patří značná odolnost proti opotřebení MT-CVD karbidových vrstev a nové geometrie vyvinuté na břitu. Zvýšení podílu otěruvzdorné TiCN vrstvy a změna z Kappa Al2O3 (HV2350) na Alpha Al2O3 (HV2700) s větší odolností proti opotřebení a zároveň čtvrtinové zvýšení tloušťku vrstvy (o 25%) zajišťují, že čím vyšší jsou řezné rychlosti – a tím vyšší teplota, tím lepší (vyšší) je i izolační účinek. Výrobce zaručuje u soustružnických VBD Steeltec LCP15T o 30 % vyšší hospodárnost při soustružení oceli.
V nabídce je správná geometrie pro každou aplikaci soustružení oceli v širokém rozsahu ISO.

TERAspeed – vyměnitelné břitové destičky budoucnosti
Frézovací materiálové centrum a alianční partner společnosti LMT Group je první firmou která úspěšně zavedla do sériové výroby nový AlTiN povlak na VBD pomocí CVD procesu. To přináší hlavní nárůst efektivity a frézovacího výkonu u litinových materiálů – až 200 %. Ekonomicky efektivní ADI a GGV obrábění lze očekávat rovněž od novinky s označením TERASpeed LCK10M. Výsledky obrábění nejsou jen gigantické, ale přímo „tersatické“, konstatuje výrobce. Zatímco AlTiN nanášené pomocí PVD procesu mají nejvyšší obsah aluminiové složky nižší než 70 %, revoluční TERASpeed AlTiN vrstva dosahuje obsah aluminia přes 90 % a díky tomu nabízí tvrdost HV 3500. TERASpeed AlTiN zajišťuje významné zlepšení tepelné stability, oxidační odolnosti a přilnavosti povlakové vrstvy.
Díky svému aluminiovému obsahu nabízí TERASpeed zřetelnou výhodou a její přednosti jsou patrné zvláště při suchém obrábění v řezných rychlostech nad 250 ot.min-1. Uživatelé mohou profitovat z těchto výhod při používání TERASpeed LCK10M se systémově nezávislými ISO vyměnitelnými břitovými destičkami firmy Boehlerit při obrábění litinových materiálů.

Nanostříbro pro obrábění klikových hřídelí
Jako přední dodavatel nástrojových systémů pro frézování velkých rozměrů a klikových hřídelí osobních automobilů, uvedla firma na trh nové řezné třídy břitových destiček, přizpůsobené požadavkům frézování klikových hřídelí. Pro snížení teplem způsobených trhlin u nich použila unikátní, nové, silné, nanostrukturované stříbřité vrstvy, které byly aplikovány na tři nové karbidové substráty. Kombinace těchto karbidových podkladů se sníženou tendencí k tepelné degradaci a extrémně tepelně odolné stříbřité vrstvy zvyšuje životnost nástrojů pro suché obrábění materiálů z oceli o 40 – 200 %. Nákladná obráběcí doba při obrábění klikové hřídele tak může být podstatně snížena. S využitím tvrdé podkladové stříbřité vrstvy je detekce opotřebení vyměnitelných břitových destiček (VBD) výrazně jednodušší, což přispívá ke zvýšené spolehlivosti obrábění. Nanostřibrné břitové destičky jsou k dispozici v různých variantách pro těžké (LCP35C), univerzální obrábění (LCP30C) a proti opotřebení odolné verze (LCP25C).

Soustružnická geometrie BCU: jednoduché - univerzální - rychlé řezání
Firma Boehlerit, rozšířila svůj sortiment soustružnických geometrií a přidala do svého portfolia geometrii BCU pro univerzální a lehké obrábění. Se svým zvlášť hlubokým tvarem lamače třísek a ostrými řeznými hranami je nová BCU geometrie ideální pro aplikace, kde lze u běžných soustružnických geometrií očekávat problémy. Inovativní diagonální ostří utváří třísku na dvou úrovních a zabraňuje tvorbě dlouhých třísek jejich dokonalým rozlomením. Design s hlubokým vybráním pro lámání třísek a ostrou hranou provedenou po celém obrysu zajišťuje extrémně jemné obrábění a zabraňuje vibracím - dokonce i u dlouhých a tenkých částí. Nová destička CNGG 120408-BCU je k dispozici v provedeních Steeltec LC215K (P15), LC225K (P25) a Supertec LC415Z (S15). Možnosti jejich použití jsou velmi široké, a to včetně aplikací zahrnujících i superslitiny a nerezové oceli.

Bloky EDM a tvarové díly pro střižné a lisovací nástroje
Stále rostoucí nároky trhu vyžadují nejvyšší kvalitu materiálů používaných pro výrobu střižných a lisovacích nástrojů. Na základě dlouholeté spolupráce se svými zákazníky může firma Boehlerit nabídnout perfektní karbidovou třídu pro jakoukoli aplikaci. Při hledání optimální třídy pro různé aplikace je potřeba vzít do úvahy následující aspekty:
-  Volba třídy tvrdokovu s nízkým obsahem kobaltu nabízí soudržnost a snižuje opotřebení na minimum
- Hrubší zrno zvyšuje houževnatost (tzn. vyšší odolnost proti zlomení) karbidu a chrání ostří hran před třískami
- Nejjemnější zrno: běžné použití pro abrazivní materiály s náchylností materiálu k nalepování a otěru. Nabízí nejvyšší stabilitu hran a minimální  tendenci k nalepování. Použití: fólie, tenké plechy a konektory.
- Střední velikost zrna: Tradiční řešení pro rotor/stator a "E & L" pro mazací a laminační nástroje. Je ideálním kompromisem mezi požadavky na houževnatost a odolnost proti opotřebení. Použití najde zejména u neželezných kovů, oceli a elektrických plechů.
- Korozivzdorný tvrdokov: stupně MB05 a MB20EDM z tvrdokovu s téměř shodnými mechanickými vlastnostmi, mají významně vyšší odolnost proti korozi než standardní karbidy. Rychlost koroze je až 20 krát nižší, což znamená, že materiál může být v dielektrické tekutině mnohem delší dobu a je mnohem lépe chráněn před chemickým působením pomocí chladicího maziva.
EDM bloky jsou vyrobeny ze všech stran s přídavkem na broušení a - na žádost zákazníka - s počátečním vrtáním (startovacím otvorem). Všechny druhy tvrdokovu používané firmou Boehlerit v této oblasti jsou vyráběny pomocí sintrovacího procesu HIP což zajišťuje rovnoměrné a neporézní struktury. Volba správné varianty je důležitým faktorem, a firma proto nabízí na boehlerit@boehlerit.cz nebo na boehlerit@boehlerit.sk odborné poradenství, kde tým specialistů pomůže s výběrem optimálního řešení pro konkrétní aplikaci.

 

www.boehlerit.cz
 

 

 
Publikováno: 19. 10. 2011 | Počet zobrazení: 3390 článek mě zaujal 638
Zaujal Vás tento článek?
Ano