Rosler MURR2 Schunk

Kvalifikovaní pracovníci z Ukrajiny mohou pomoci průmyslu

Jelikož se neustále prohlubuje nedostatek lidí v technických profesích průmyslových podniků v ČR, přichází Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) s myšlenkou, že by tento problém pomohl řešit aspoň částečně příchod pracovníků z Ukrajiny. 

 

Proto se také SP ČR výrazně angažuje v projektu, který by urychlil příchod kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny do našich firem. Cílem zapojení se do projektu je pomoci firmám obsadit požadované profese ukrajinskými občany, na které není možné získat zaměstnance z tuzemských zdrojů. V této souvislosti oslovil SP ČR členské firmy a na základě dotazníkového šetření zpracoval přehled potenciálních zaměstnanců z Ukrajiny dle požadovaných profesí. Dle tohoto přehledu je potvrzeno, že firmy mají zájem nejen o vysoce kvalifikované zaměstnance (např. specializované IT profese), ale i o zaměstnance se střední a nižší kvalifikací (např. svářeče, klempíře, nástrojaře aj.).
I když v původním návrhu SP ČR ze srpna loňského roku byl projekt dělen na dvě části: A - (zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance - min. středoškolské vzdělání), B - (postup pro středně a nízko kvalifikované zaměstnance, kdy měl být sestaven přesný seznam profesí), v současné době se počítá především s vysoce kvalifikovanými pracovníky, tzv. kategorie A. Návrh neřeší všechny kvalifikované zaměstnance, po nichž je na trhu poptávka, tedy nejen s vysokoškolským, ale i s odborným a středním vzděláním.
Přesto SP ČR vítá snahy Ministerstva zahraničních věcí přednostně zpracovávat žádosti o zaměstnaneckou nebo modrou kartu alespoň pro vysoce kvalifikovanou pracovní sílu a specialisty z Ukrajiny. Ale vzhledem k narůstající a neuspokojené poptávce firem po zaměstnancích doporučuje, aby byl projekt rozšířen podle původního návrhu také na zaměstnance kategorie B.

 

 
Publikováno: 15. 3. 2016 | Počet zobrazení: 1697 článek mě zaujal 293
Zaujal Vás tento článek?
Ano