Rosler MURR2 Schunk

Evropa přichází na chuť elektromobilům

Za loňský rok (přesněji řečeno během prvních 11 měsíců roku 2015) se v Evropě prodalo celkem více než 75 000 nových elektromobilů, což je téměř o polovinu (48,5 %) více než za stejné období uváděných ve statistikách za předloňský rok 2014. 

 

Vyplývá to z poslední zprávy francouzské Asociace pro národní rozvoj elektromobility (AVERE), která zaznamenává za toto období 76 301 registrací nových vozidel s elektrickým pohonem, přičemž další, prosincové prodeje toto číslo ještě zvýší.
Největší popularitě se elektromobily (zejména díky štědré vládní podpoře) těší v Norsku, které je s 22 388 registracemi evropskou jedničkou, a ve Francii, kde loni přibylo 17 060 elektromobilů, na třetím místě je pak Německo, kde své nové majitele našlo loni 9438 aut s elektrickým pohonem. Celkově připadá na tyto tři země 75 % ze všech nově registrovaných elektromobilů. Elektromobily tvoří více než 1 % nových vozů v ekologicky progresivním Dánsku a Norsku a části Švýcarské konfederace, s 0,9% podílem se tomuto stavu blíží i Francie.
Pokud jde o podíl různých značek a typů, mezi prodanými elektromobily dominují v Evropě Nissan Leaf a Renault Zoe, na třetím místě žebříčku popularity pak figuruje nedávno na trh uvedený vůz Tesla Model S. V Německu, kde elektromobily vyrábějí prakticky všechny tamní automobilky, se však značné oblibě mezi příznivci elektromobility těší poněkud překvapivě zejména Kia Soul EV, která dominuje nad svými domácími konkurenty.
 

 
Publikováno: 15. 3. 2016 | Počet zobrazení: 1666 článek mě zaujal 295
Zaujal Vás tento článek?
Ano