Rosler MURR2 Schunk

Polymery s přírodními vláky

Italská společnost Elix Polymers představila novou generaci ABS (Akrylonitril-butadien-styren) polymerního kompozitního materiálu v podobě ABS tvrzeného přírodními vlákny, který nabízí řadu výhod udržitelnosti. A potvrzují závazek k vytvoření ekologicky šetrné a udržitelnější výroby, odpovídající současným průmyslovým trendům. 

 

Novinka s označením Elix Eco ABS-NF je termoplast vysoce vhodný pro vstřikovací aplikace a specifické procesy vytlačování, který podle výrobce nabízí také vysokou estetickou hodnotu finálních tvarových dílů z tohoto materiálů. K hlavním odběratelům by měly patřit např. automobilky a výrobci nábytku a nábytkových doplňků.
Elix Eco ABS-NF lze zpracovávat bez nutnosti měnit stroje a nabízí řadu důležitých výhod. Patří mezi ně vysoká tuhost, tepelná odolnost, nízký poměr lití smršťování, nízké emise a snížení hmotnosti ve srovnání se skleněnými vlákny vyztužené ABS. Například Elix Eco ABS-NF má hustotu 1,12 ve srovnání s 1,15 pro ABS-GF. Materiál byl také testován pro tiskové technologie 3D s působivými výsledky z hlediska zpracovatelnosti i estetiky.
Vývoj ABS vyztuženého přírodním vláknem byl realizován pod záštitou Evropského hospodářského prostoru (Granty EHP) a Norských fondů. Bylo to vůbec poprvé, kdy evropský výrobce ABS dostal unijní grant na projekt zaměřený na výzkum nových udržitelných ABS materiálů a kompozitů.
Tento produkt však není jedinou novinkou společnosti Elix. Na nedávném veletrhu Fakuma firma představila také High Heat ABS pryskyřici pro automobilní aplikace, kombinující v sobě nízké emise bez běžně doprovázejících pachů, vysokou tekutost při výrobě a zpracování, ale zároveň i vysokou tepelnou odolnost, vyvážené mechanické vlastnosti a výbornou zpracovatelnost s možnosti zabarvení. Už počátkem roku na konferenci Plastics in Automotive Engineering, pořádané německým průmyslovým svazem VDI, předvedla nejnovější produktový vývoj a průlom v chemii bez AMS, která odpovídá nejpřísnějším požadavkům automobilového průmyslu a je vhodná jak pro interiérové, tak exteriérové aplikace. Mezi řadu výhod, které tyto nové materiály nabízejí, patří mj. dobrá odolnost vůči vysokým teplotám od 105 do 114 °C, zlepšený objem taveniny umožňující zkracovat cykly výrobních časů, až 2% snížení hustoty na 1,03 g/cm3, redukce emisí o 90 % a lepší hodnoty odolnosti vůči nárazu ve srovnání s obdobnými produkty na trhu.
 

 
Publikováno: 15. 3. 2016 | Počet zobrazení: 1407 článek mě zaujal 309
Zaujal Vás tento článek?
Ano