Rosler MURR2 Schunk

Virtuální elektrárna budoucnosti

Německý technologický gigant Siemens bude spolupracovat se společností RWE na projektu, jehož cílem je vytvořit virtuální elektrárnu příští generace. V rámci projektu nazvaného Smartpool vyvíjejí novou IT technologii, umožňující přechod k novému energetickému mixu, která do budoucna zajistí efektivní propojování a řízení velkého množství decentrálních zdrojů energie.  

 

Budou při něm využity i zkušenosti z pilotního projektu virtuální elektrárny z roku 2010, zahrnujícího několik vodních elektráren, kogeneračních jednotek a záložních zdrojů, který prokázal technickou a ekonomickou proveditelnost konceptu.
RWE bude v projektu využívat systém DEMS (Decentralized Energy Management System), jehož licenci poskytne právě Siemens. Díky této technologii bude možné vybudovat IT systém, jenž umožní nejen propojení jednotlivých skupin decentrálních zdrojů, ale i masové obchodování s elektřinou.
Smartpool není jedinou významnou aktivitou Siemensu v oblasti energetiky. Firma oznámila investici zhruba 220 mil. eur do výstavby továrny na komponenty pro pobřežní větrné elektrárny. Závod o rozloze 170 000 m2 (zhruba 23 fotbalových hřišť), situovaný 100 km severně od Brém v přístavním městě Cuxhaven, bude vyrábět gondoly pro novou generaci větrných elektráren řady D7. Tato platforma zahrnuje vylepšenou 7MW elektrárnu odvozenou z osvědčené řady SWT-6.0-154 a její upgradované verze SWT-7.0-154. První gondoly by měl závod vyprodukovat v polovině roku 2017. V továrně bude kompletován generátor, hlava rotoru a všechny vnitřní systémy od převodovky až po motory ovládající natáčení lopatek i celé gondoly. Díky přístavu v těsné blízkosti továrny bude možné vyrobené elektrárny hned nakládat na transportní plavidla, která je dopraví do místa jejich instalace, což odstraní vysoké náklady na pozemní dopravu.
V roce 2017 by měl zahájit výrobu i další stěžejní závod koncernu Siemens – nyní  budovaná továrna na rotorové lopatky v britském městě Hull, jejíž plánovaná produkce je až 600 ks rotorových listů ročně.
 

 
Publikováno: 15. 3. 2016 | Počet zobrazení: 1338 článek mě zaujal 301
Zaujal Vás tento článek?
Ano