Rosler MURR2 Schunk

Kouzlo vertikálních turbín

Islandská firma Icewind vyvinula nový typ větrné turbíny, která je schopná vyrábět elektřinu i při extrémních rychlostech větru. U tohoto nového prototypu větrné turbíny, která má vertikální osu otáčení, je rozsah rychlostí větru, při němž turbína vyrábí elektřinu, daleko širší než u klasické větrné turbíny.  

 

V případě klasické větrné turbíny s horizontální osou otáčení je pro výrobu elektrické energie nutná minimální rychlost větru alespoň 3 až 5 m/s (v závislosti na konstrukci turbíny), a optimálního výkonu se dosahuje obvykle při proudění větru rychlostí 13 až 15 m/s. Pokud rychlost přesáhne 25 m/s, turbíny se odstavují. Islandská novinka dokáže pracovat i v rozsahu rychlosti větru od 2 m/s do rychlostí přesahujících 50 m/s. Těchto schopností je dosaženo díky unikátnímu designu lopatek rotoru, který využívá rychlost proudění vzduchu nejen k roztočení turbíny, ale zároveň i k tomu, aby pohyb rotoru brzdil při vysokých rychlostech větru. Díky této speciální konstrukcí tak odpadá nutnost použití nákladných mechanických brzdných systémů, které v případě selhání mohou vést až k destrukci celé větrné elektrárny.
Turbína je vyráběna ve dvou verzích. Varianta s označením IceWind CW-1000 je určena pro využití jako doplňkový zdroj energie pro menší objekty, domácnosti nebo různá technická zařízení a to především v odlehlých oblastech mimo běžnou energetickou infrastrukturu. Při rychlosti větru 10 m/s  je schopna poskytovat výkon 1 kW. Menší verze Icewind RW, která je určená pro generování energie pro telekomunikační věže, může dodávat výkony 300, 600 nebo 1000 W podle typu turbíny při větru od 2 do 60 m/s. Oba typy turbín plánuje výrobce uvést na trh počátkem letošního roku.
Vertikální větrné turbíny se už uplatnily i na proslulé Eiffelově věži - ikona francouzské metropole byla loni osazena dvojicí větrných turbín s vertikální osou.
Extrémně tiché turbíny se nacházejí ve výšce 122 m, kde je poměrně stabilní větrné proudění a měly by ročně vyrobit zhruba10 MWh elektřiny.
 

 
Publikováno: 15. 3. 2016 | Počet zobrazení: 1859 článek mě zaujal 324
Zaujal Vás tento článek?
Ano