Rosler MURR2 Schunk

Skla se speciální technologií se nerosí

Kondenzace vody na oknech představuje problém, který v podzimním a zimním chladnějším období sužuje řadu moderních domů a bytů. Vysrážená voda vypadá jednak nevábně, jednak také omezuje průhled. Lucemburská společnost Guardian Glass Group našla způsob, jak se zbavit „zamlžených oken“ a zároveň zachovat výborné izolační vlastnosti.  

 

Řešení se jmenuje ClimaGuard Dry a jde o technologii zamezující kondenzaci vlhkosti na sklech a jejím průvodním jevům.
Všeobecně se až donedávna věřilo, že kondenzace se vyskytuje typicky pouze u oken s výplněmi o vysoké tepelné účinnosti. Navíc se předpokládalo, že venkovní orosení je znakem dobře izolovaných, energeticky efektivních oken. Jak se na takovou myšlenku vůbec přišlo?
Izolační dvojskla nebo trojskla s dobrou tepelnou izolací neumožňují „únik“ tepla zevnitř domu, takže vnější tabule okenní výplně zůstává obvykle studená, což vede ke srážení kapek vody z vlhkého vzduchu na jejím povrchu. K tomuto ovšem nedochází při použití skel s protikondenzační technologií Guardian ClimaGuard Dry. Základem je speciální inovativní povlak, který umožňuje efektivní boj s jevem označovaným jako „zamlžená okna“. Povlak poskytuje výbornou propustnost světla bez ústupků při izolaci nebo energické úspornosti moderních oken, je extrémně odolný a nevyžaduje zvláštní údržbu. Pro aktivaci povlaku je třeba sklo tepelně zpracovat, tj. tepelně vytvrdit nebo zpevnit. Testování v terénu ukázalo, že průměrná doba výskytu vysrážené vody na oknech s novou technologií je pouhou jednu hodinu, zatímco ve srovnání se samočisticím sklem je to 7 h a u běžného plaveného skla to může být i 8 hodin. Skla ClimaGuard Dry lze využívat v izolačních dvojsklech i trojsklech a to jak v nových budovách, tak i při rekonstrukcích. Toto inovativní sklo nejen efektivně snižuje míru kondenzace, ale zároveň zlepšuje i energetickou účinnost budov a napomáhá splňovat ty nejvyšší standardy udržitelných budov.
 

 
Publikováno: 15. 3. 2016 | Počet zobrazení: 1360 článek mě zaujal 301
Zaujal Vás tento článek?
Ano