Rosler MURR2 Schunk

Integrace systému osvětlení do sítě šetří náklady

Společnosti Cisco a Philips budou spolupracovat na využívání technologií internetu věcí (IoT) pro osvětlení kanceláří. Společné řešení umožní automatizovat osvětlovací systémy v závislosti na údajích senzorů o tom, kolik lidí je v místnosti nebo jaká je úroveň venkovního světla. Propojení osvětlovacích systémů s počítačovou sítí může ušetřit až 80 % nákladů na energie a správu.  

 


Řešení bude zahrnovat síťové infrastrukturní prvky podporující IoT aplikace, a síťová infrastruktura tak zajistí lepší propojení osvětlení s dalšími systémy budovy. Jde zejména o přepínače řady Cisco Catalyst s podporou napájení prostřednictvím Ethernet portů (Power Over Ethernet), což umožní další zjednodušení infrastruktury ve velkých budovách a tím i další snížení nákladů. Bezpečnostní technologie navíc zajistí odolnost i vůči pokročilým typům kybernetických útoků.
Internet věcí umožňuje propojit dosud autonomní systémy a tím zvýšit efektivitu jejich fungování. Platí to i u osvětlení, na které připadá až 40 % spotřeby elektřiny v kancelářských budovách. Nové řešení zajistí zapojení LED světelných bodů Philips do IP sítí prostřednictvím síťové infrastruktury Cisco a pomůže firmám výrazně snížit náklady na energie a celkovou správu budovy (až o 80 %), především díky vyšší energetické úspornosti a efektivnějšímu využití moderních kancelářských budov. Zapojení systémů osvětlení do IT infrastruktury otevírá prostor k mnohem rozsáhlejším možnostem přizpůsobit nastavení osvětlení pro každého pracovníka, a zároveň efektivnějšímu přehledu o využití celého prostoru budovy. Díky vestavěným senzorům se z osvětlení stává inteligentní systém, který dokáže monitorovat a měřit okolní podmínky – např. senzory systému sledující obsazení prostor mohou pomoci optimalizovat využití kanceláří a snížit tak nadbytečné náklady na osvětlení, klimatizaci apod. Stejně tak si mohou ale pracovníci pružně přizpůsobovat nastavení osvětlení i tepelný komfort podle svých vlastních preferencí a potřeb, a to dokonce i prostřednictvím svých chytrých telefonů.
Důležité je i využití LED technologie, která vytváří méně tepla než konvenční světelné zdroje. Světla tak mohou být vestavěná do materiálů a struktur budov způsobem, jakým to dřív nebylo možné. Příkladem může být kombinace akustických funkcí a osvětlení ve světelných stropech, které vyzařují světlo a zároveň tlumí akustický diskomfort v místnosti.
 

 
Publikováno: 15. 3. 2016 | Počet zobrazení: 1377 článek mě zaujal 279
Zaujal Vás tento článek?
Ano