Rosler MURR2 Schunk

Sedmá osa nabízejí lepší možnosti pro obloukové svařování

Jestliže je sedmička považována za šťastné číslo, společnost Yaskawa, která vybavila své svařovací roboty Motoman sedmou osou, to nepochybně může potvrdit, její 7osá zařízení si na trhu vedou velmi dobře. A nyní k nim přibyla nová generace těchto pozoruhodných zařízení, uvedená na trh v závěru loňského roku.  

 

Svařovací roboty Motoman byly první s prodlouženým dosahem (více než 3 m), a
Yaskawa Motoman rovněž jako první firma uvedla na trh 7osé svařovací robotické rameno, které rozšiřuje možnosti pro obloukové svařování. Flexibilita modelu obloukového svařovacího robota VA1400 umožňuje snížit zástavbovou plochu, takže jedna svařovací buňka pojme více robotů. Unikátní „loketní" osa ramena robotu rovněž umožňuje obloukové svařování kolem vysokých částí nebo u hranatých dílů.
Na sklonku loňského roku Yaskawa představila další rozšíření svého produktového portfolia v podobě novinky s označením VA1400 II – svařovacího robota pro umístění do konfigurací s vysokou hustotou.
Nový 7osý svařovací robot VA1400 II vyniká rychlostí a flexibilitou. Výrazně zvyšuje volnost pohybu a udržuje správnou svařovací pozici za všech okolností. Sedmá osa, tzv. E-osa, která se nachází ve spodním rameni, působí jako loket a poskytuje svařovací hlavici lepší přístup do těsných míst. Tím umožňuje robotu snadno obsáhnout obě strany dílu. Robot je k dispozici v různých konfiguracích - pro podlahovou montáž, upevnění na stěnu nebo na strop. Prostor šetřící VA1400 II tak umožňuje významně zvýšit produktivitu a poskytuje při svařování maximální výkon. Robot nabízí horizontální dosah 1434 mm, vertikální dosah 2475 mm a ± 0,08 mm opakovatelnost. Integrovaná kabeláž je vedená svařovacím ramenem, což eliminuje rušení kabelů, snižuje jejich opotřebení a zjednodušuje programování. Napájecí kabel a svařovací energie (plyn a vzduchové hadice) mohou být směrovány přes základnu zařízení.
Podle výrobce je VA1400 II dokonale vhodný pro použití v pracovních buňkách s vysokou hustotou s více roboty pracujícími v těsné blízkosti, i pro aplikace, které vyžadují přístup k částem v úzkých místech, nebo ty, kde může dojít k potenciálním interferencím z příslušenství. Vynikající přístup svařování dosažený pomocí sedmé osy umožňuje konsolidovat buňky a zjednodušit zařízení tím, že eliminuje potřebu pozicionéru svařovaných částí.
Robot je kompatibilní s regulátorem DX200, který je energeticky účinnější a upraven pro zlepšenou údržbu. K význačným funkcím regulátoru patří patentovaná vícenásobná technologie řízení robotů umožňující zvládnout více úkolů díky ovládání až osmi robotů (72 os). Regulátor byl navržen s cílem zlepšit způsobilost procesu, snížit spotřebu energie a zlepšit udržovatelnost a bezpečnost. Vylepšená funkční bezpečnostní jednotka (FSU) poskytuje spolehlivou zónovou kontrolu a sledování polohy nástroje, sledování pohotovostního stavu a omezení rychlosti. To může snížit náklady na bezpečnostní hardware. Navíc nabízí funkce, jako jsou např. společné úkoly. Je kompatibilní se standardy ANSI/RIA R15.06-2012 a dalšími relevantními normami ISO a bezpečnostními normami CSA.
 

 
Publikováno: 14. 3. 2016 | Počet zobrazení: 1691 článek mě zaujal 307
Zaujal Vás tento článek?
Ano