Rosler MURR2 Schunk

Soraluce přináší recept na lepší výkonnost obrábění

Své inovativní koncepty pro obrábění představila v Miláně i firma Soraluce, která na EMO 2015 připravila světovou premiéru nové generace obráběcích center a nové technologie dynamické aktivní stabilizace (DAS), která eliminuje chvění a zvyšuje výkonnost při obrábění až o 300 %.  

 

Nová řada strojů byla vytvořena s využitím nového designového konceptu, který klade důraz na větší ergonomie a bezpečnost. V expozici na veletrhu EMO ji reprezentovaly dvě produktové novinky: multifunkční centrum FMT určené zejména pro obrábění velkých dílů, a portálový vertikální frézovací a vrtací stroj FXR- W.
Oba stroje mají nový systém dynamické aktivní stabilizace DAS, který je výsledkem společného úsilí Soraluce a jejího výzkumného centra IK4-IDEKO a byl testován v německém technologickém centru Bimatec. Zařízení umožňuje zvýšit nejen mechanickou stabilitu stroje, ale také až trojnásobně výkonnost při obrábění. To snižuje klasický regenerační účinek klepání při zatáčení. Systém DAS zlepšuje podle výrobce kvalitu povrchu, kapacitu frézování, ale také snižuje riziko lámání nástrojů a zvyšuje životnost nástroje v extrémních podmínkách frézování.
Multitaskingové obráběcí centrum FMT má inovativní design založený na pružnějším pracovním prostoru, zcela přizpůsobitelném konkrétním specifikacím, což umožňuje zvolit si např. mezi jedním, nebo více pracovními prostory a také použitím otočných, či pevných stolů. Stroj má k dispozici automatické otevírání dveří s plným přístupem zepředu a shora do pracovního prostoru, a usnadněným shromažďováním třísek a řezné kapaliny, velká prosklená plocha zajišťuje lepší viditelnost. Vystavený model zahrnoval automatický robotický měnič na 150 nástrojů, automatický zakládací a vykládací systém soustružící hlavy mimo pracovní oblast, který je připojen k hlavní části frézovací hlavy, což zaručuje velkou obráběcí kapacitu při soustružení, a zachování integrity vřetenových ložisek.
Také další novinka, frézovací a vrtací stroj s posuvným sloupem Soraluce FXR, zahrnuje řadu nových funkcí, které zlepšují komfort obsluhy při provozu. Obsahuje kompletní pracovní stůl s panelem pro zavěšení výkresů a dokumentace pro výrobu. Obsluha nemusí stát, protože má k dispozici skládací sedadlo, ani snášet hluk obrábění, protože kabinet je zvukotěsně upraven a naopak byl vybaven zvukovým systémem. K řadě vylepšení patří i modernizace osvětlení interiéru a možnost začlenit do kabiny klimatizaci.
Nové stroje jsou příkladem zaměření firmy na redesignování svých produktů s cílem poskytnout zlepšení v oblasti ergonomie, bezpečnost i funkčnosti. Jak firma zdůrazňuje, podmínkou ke zlepšení výkonnosti obrábění je důležité i vytvořit komfortní pracovní podmínky pro obsluhu. K dosažení toho vyvinula zcela novou koncepci designu – např. u nové kabiny byla uplatněna vylepšení zvyšující viditelnost a přístup k pracovnímu prostoru, nový elektrický výškový systém vyžaduje méně údržby, zaručuje optimální komfort při používání, a rovněž nové periférie jsou bezpečnější a dostupnější. To vše přináší ve svém souhrnu zvýšení produktivity a výtěžnosti stroje.
 

 
Publikováno: 14. 3. 2016 | Počet zobrazení: 1458 článek mě zaujal 316
Zaujal Vás tento článek?
Ano