Rosler MURR2 Schunk

Apple předvedl nové operační systémy

Na své tradiční vývojářské konferenci WWDC v San Francisku představila firma  Apple dvě zásadní novinky: operační systém pro stolní PC s označením El Capitan, a v pořadí již 9. generaci mobilní platformy iOS pro smartphony iPhone a tablety iPad.  

 

Nový operační systém Mac OS X už není pojmenovaný po nějaké kočkovité šelmě, jak bylo dosud u Applu zvykem, ale „desítka“ nese název El Capitan. Pro majitele předešlých licencí bude k dispozici tradičně zdarma. 
Nový OS je rychlejší - na stejně výkonném počítači má být díky lepší optimalizaci spouštění aplikací až 1,4krát rychlejší. Nabízí pohodlnější ovládání, např. v prohlížeči Safari přibyla možnost ztišit zvuk na všech otevřených kartách s obtěžující reklamou, přičemž pomocí nové funkce půjde záložky přehrávající zvuk i snáze najít.
Apple iOS 9 vizuálně vychází z předchozí generace, a přestože je pestřejší zachovává si své charakteristické prvky - např. ikony aplikací. Značné vylepšení však doznala virtuální asistentka Siri, která je podle tvůrců nyní výrazně inteligentnější - při plánování schůzek např. bere v úvahu místo, kde se uživatel nachází, analyzuje dopravu a s předstihem o schůzce informuje tak, aby se vše stihlo včas. Aplikace Mapy nově nabídnou informace o veřejné dopravě. Ovšem zatím pouze pro vybrané zahraniční velkoměsta, mezi nimiž ČR zatím (?) samozřejmě nefiguruje.
V zahraničí se má s příchodem iOS 9 výrazně rozšířit i platební systém Apple Pay, kdy je místo platebních karet využíván smartphone (nebo chytré hodinky Apple) s nimiž tak např. v Londýně půjde platit metro. Nový systém půjde nainstalovat na všechny iPhony a iPady, na nichž funguje iOS 8, tzn. včetně starého tabletu iPad 2.

 

 
Publikováno: 5. 10. 2015 | Počet zobrazení: 1487 článek mě zaujal 337
Zaujal Vás tento článek?
Ano